Praca w upały

Praca w upaly
123rf.com

Prawo pracy przewiduje sytuacje, kiedy to pracownik może się domagać od pracodawcy napojów chłodzących albo dłuższych przerw. Warto o tym wiedzieć, żeby móc skorzystać w uprawnień związanych z pracą w upały .
Wprawdzie żaden kodeks nie mówi, kiedy można odmówić pracy w upały, ale jeśli temperatura staje się wysoka, to czasem wystarczy poprosić szefa, żeby wyszedł ze swojego klimatyzowanego gabinetu i posiedział na naszym miejscu.

– Byłam kierownikiem warszawskiego oddziału firmy, której centrala mieściła się w innym mieście, miałam budżet, więc kiedy zrobiło się gorąco, to kupiłam największy stojący wiatrak, jaki był do dostania, bo pomyślałam, że lepiej wydać kilkaset złotych niż narażać firmę na sytuację, w której komuś coś się stanie, zwłaszcza, że wśród moich pracowników była kobieta w ciąży – mówi Alicja.

Ala sama wykazała się inicjatywą, ale może zdarzyć się i tak, że zamontowanie klimatyzacji lub żaluzji może pracodawcy zalecić inspekcja pracy. W upalne lato inspektorzy PIP otrzymują kilka zgłoszeń tygodniowo o zbyt wysokich temperaturach w miejscu pracy. Co ciekawe, skarżą się głównie pracownicy biurowi, nie ci, którzy pracują w terenie. W przypadkach stwierdzenia, że pracodawca nie dopełnił obowiązków, inspekcja karze grzywną.