1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Praca w upały

123rf.com
123rf.com
Prawo pracy przewiduje sytuacje, kiedy to pracownik może się domagać od pracodawcy napojów chłodzących albo dłuższych przerw. Warto o tym wiedzieć, żeby móc skorzystać w uprawnień związanych z pracą w upały .

Wprawdzie żaden kodeks nie mówi,  kiedy można odmówić pracy w upały, ale jeśli temperatura staje się wysoka, to czasem wystarczy poprosić szefa, żeby wyszedł ze swojego klimatyzowanego gabinetu i posiedział na naszym miejscu.

- Byłam kierownikiem warszawskiego oddziału firmy, której centrala mieściła się w innym mieście, miałam budżet, więc kiedy zrobiło się gorąco, to kupiłam największy stojący wiatrak, jaki był do dostania, bo pomyślałam, że lepiej wydać kilkaset złotych niż narażać firmę na sytuację, w której komuś coś się stanie, zwłaszcza, że wśród moich pracowników była kobieta w ciąży – mówi Alicja.

Ala sama wykazała się inicjatywą, ale może zdarzyć się i tak, że zamontowanie klimatyzacji lub żaluzji może pracodawcy zalecić inspekcja pracy. W upalne lato inspektorzy PIP otrzymują kilka zgłoszeń tygodniowo o zbyt wysokich temperaturach w miejscu pracy. Co ciekawe, skarżą się głównie pracownicy biurowi, nie ci, którzy pracują w terenie. W przypadkach stwierdzenia, że pracodawca nie dopełnił obowiązków,  inspekcja karze grzywną.

Ale często interwencja z zewnątrz nie jest potrzebna, bo wystarczy po prostu przypomnieć szefowi o kilku przepisach*. Na przykład tym, który mówi, że jeśli temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza na otwartej przestrzeni albo 28 stopni Celsjusza na stanowisku pracy w pomieszczeniu, to pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom zimne napoje. Osobom pracującym na wolnym powietrzu również wodę do mycia.

Pracodawca powinien również zwiększyć liczbę przerw w pracy mających na celu regenerację organizmu pracownika np. w przypadku pracowników wykonujących zadania szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, może również skrócić czas pracy, jest to szczególne potrzebne w przypadku kobiet w ciąży lub karmiącym piersią. Pozostałym osobom, które mogą mieć kłopoty ze zdrowiem, powinien poprawić warunki pracy, a w razie potrzeby wysłać na dodatkowe badania lekarskie.

W każdym przypadku skrócenia czasu pracy lub wprowadzenia dodatkowych przerw pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli jest taka możliwość – to znaczy praca nie polega na bezpośrednim kontakcie z klientami w określonych godzinach – jest też możliwość negocjowania godzin pracy. Jeśli na przykład pokój jest tak usytuowany, że znośnie jest rano, a potem robi się coraz goręcej, to możemy spróbować przekonać szefa, że będziemy przychodzili np. godzinę wcześniej, żeby wykorzystać lepsze warunki pracy. W skrajnych przypadkach pracownik może zawiadomić pracodawcę, że z powodu złych warunków nie wykona pracy.

* Kwestie te reguluje Kodeks pracy oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów oraz w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze