1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Przerwy w zatrudnieniu - jak zrobić z nich atut?

123rf.com
123rf.com
Rzadko zdarza się kariera zawodowa, w której nie ma przerw. Najważniejsze to udowodnić, że nie był to czas zmarnowany

Przerwa na urlop wychowawczy

W Polsce urlop wychowawczy wynosi maksymalnie 3 lata, ale łącznie z obowiązującymi obecnie przepisami dotyczącymi urlopu macierzyńskiego, rodzinnego i wypoczynkowego kobieta może być nieobecna w pracy ponad 4 lata. Jeśli w tym czasie urodzi następne dziecko, nie będzie pracować jeszcze dłużej.

W jaki sposób przekonać pracodawcę, że warto inwestować w powracającą po urlopie wychowawczym kobietę?

Eksperci radzą, żeby przede wszystkim eksponować poczucie odpowiedzialności, zdolność do równoczesnego zajmowania się kilkoma sprawami (opieka nad dzieckiem wymusza podzielność uwagi), umiejętności organizacyjne, trzymanie się terminów. Wreszcie, jak wskazują badania, kobiety-matki mają wysoką motywację, żeby mieć stabilną pracę, i bardziej realistycznie podchodzą do pieniędzy.

Długie poszukiwanie pracy

Gospodarka światowa od kilku lat jest w kryzysie - restrukturyzacje, bankructwa dużych firm, grupowe zwolnienia. W sytuacji, gdy wielu specjalistów straciło zatrudnienie, znalezienie dobrej pracy wymaga większego wysiłku i trwa dłużej.  Choć po wysłaniu x aplikacji i odbyciu rozmów rekrutacyjnych, po których nikt się nie odzywa, łatwo popaść w depresję, to trzeba walczyć, ponieważ stawką jest nie tylko zatrudnienie, ale też bagaż bezcennych doświadczeń.

W jaki sposób długie poszukiwanie pracy może stać się atutem?

Wytrwałość w poszukiwaniu dobrej pracy, umiejętność odrzucania przypadkowych ofert, to cechy, które świadczą o determinacji w osiąganiu celu, poczuciu własnej wartości. To bardzo pożądane przez pracodawców kompetencje.

Praca czasowa

Hostessa, sprzedawczyni, kelnerka, opiekunka starszej osoby, praca na zastępstwo – często postrzegane są jako „ostatnia deska ratunku” albo prace dla studentów. Ale choć pozornie są to proste zajęcia, to wymagają odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań, otwartości na naukę i przyjmowanie krytyki.

Czy warto podejmować się zajęć, które z założenia są krótkoterminowe i nie mają nic wspólnego z pracą naszych marzeń?

Według psychologów jest to bardzo cenne doświadczenie, ponieważ za każdym razem trzeba zaczynać od nowa, poznawać ludzi, adaptować się do sytuacji. Poza tym częsta zmiana pracy rozwija kompetencje interpersonalne i umiejętności pracy zespołowej. Warto przywołać te argumenty w rozmowie z pracodawcą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze