Rozmowa rekrutacyjna-czego unikać

Rozmowa rekrutacjna
123rf.com

Brak pracy jest stresujący. Kolejne rozmowy rekrutacyjne bez rezultatu tylko ten stres potęgują. A może jest jakiś błąd, który regularnie powtarzasz podczas spotkań z przyszłymi pracodawcami? Przeczytaj, czego nie należy robić w czasie rozmowy rekrutacyjnej.
Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną to sygnał zainteresowania twoją kandydaturą. Musisz przekonać pracodawcę , że jesteś doskonałym kandydatem na stanowisko. Bądź skupiony na tym, co mówi rozmówca. Niepotrzebne dygresje i nerwowość mogą przekreślić szanse na zatrudnienie.

Nie krytykuj poprzedniego pracodawcy

Powstrzymaj się od wypowiedzi typu : „W tamtej firmie nie dało się pracować” albo „Szef był beznadziejny”. Nawet jeśli rzeczywistym powodem odejścia z pracy były problemy personalne ze współpracownikami lub zwierzchnikiem, nie przywołuj tego argumentu w czasie rekrutacji. Ryzykujesz, że rozmówca uzna cię za osobę rozgoryczoną i konfliktową, a to nie służy dobrej atmosferze w zespole.

Nie koncentruj się na szczegółach dotyczących wynagrodzenia i urlopów

Oczywiście, że są to ważne informacje i bez nich trudno podjąć odpowiedzialną decyzję, ale pamiętaj o tym, że rzetelny pracodawca (a tylko z takim warto się wiązać) szuka osoby zaangażowanej, która wniesie coś do przedsiębiorstwa. Powstrzymaj się do więc od zadawania bezpośrednich pytań o szczegóły wynagradzania i urlopów na samym początku rozmowy. Poczekaj, aż rozmówca poprowadzi spotkanie według swojego planu, a potem poproś o możliwość zadania kilku pytań. Wtedy poruszysz zagadnienia wcześniej pominięte, np. właśnie zasady premiowania, planu urlopowego, pracy w godzinach nadliczbowych.