1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jakich błędów unikać podczas rozmowy o pracę?

Na prośbę o opowiedzenie o sobie ogranicz się do informacji związanych z pracą, bez wchodzenia w szczegóły życia „po godzinach”. (Fot. iStock)
Na prośbę o opowiedzenie o sobie ogranicz się do informacji związanych z pracą, bez wchodzenia w szczegóły życia „po godzinach”. (Fot. iStock)
Brak pracy jest stresujący. Kolejne rozmowy rekrutacyjne bez rezultatu tylko ten stres potęgują. A może jest jakiś błąd, który regularnie powtarzasz podczas spotkań z przyszłymi pracodawcami? Przeczytaj, czego nie należy robić w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną to sygnał zainteresowania twoją kandydaturą. Musisz przekonać pracodawcę , że jesteś doskonałym kandydatem na dane stanowisko. Bądź skupiony na tym, co mówi rozmówca. Niepotrzebne dygresje i nerwowość mogą przekreślić szanse na zatrudnienie.

Poniżej kilka porad:

Nie krytykuj poprzedniego pracodawcy

Powstrzymaj się od wypowiedzi typu: „W tamtej firmie nie dało się pracować” albo „Szef był beznadziejny”. Nawet jeśli rzeczywistym powodem odejścia z pracy były problemy personalne ze współpracownikami lub zwierzchnikiem, nie przywołuj tego argumentu w czasie rekrutacji. Ryzykujesz, że rozmówca uzna cię za osobę rozgoryczoną i konfliktową, a to nie służy dobrej atmosferze w zespole.

Nie koncentruj się na szczegółach dotyczących wynagrodzenia i urlopów

Oczywiście, że są to ważne informacje i bez nich trudno podjąć odpowiedzialną decyzję, ale pamiętaj o tym, że rzetelny pracodawca (a tylko z takim warto się wiązać) szuka osoby zaangażowanej, która wniesie coś do przedsiębiorstwa. Powstrzymaj się więc od zadawania bezpośrednich pytań o szczegóły wynagradzania i urlopów na samym początku rozmowy. Poczekaj, aż rozmówca poprowadzi spotkanie według swojego planu, a potem poproś o możliwość zadania kilku pytań. Wtedy poruszysz zagadnienia wcześniej pominięte, np. zasady premiowania, planu urlopowego, pracy w godzinach nadliczbowych.

Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu

Nie ograniczaj rozmówcy, pytając od progu, jak długo potrwa rozmowa rekrutacyjna. To świadczy o braku szacunku, a także podaje w wątpliwość twoje umiejętności organizowania czasu.

Na spotkanie przyjdź punktualnie albo kilka minut przed umówioną godziną. Gdy planujesz kilka spotkań tego samego dnia, pamiętaj, żeby zostawić czas na dojazd, ewentualne opóźnienie rozmówcy i chwilę odprężenia między rozmowami. Ważne, aby każdy rekrutujący był przekonany o twoim zaangażowaniu. Reaguj na to, co mówi, notuj i przede wszystkim zapanuj nad odruchami mogącymi wyrazić zniecierpliwienie, takimi jak spoglądanie na zegarek, stukanie palcami.

Nie zamykaj się na nowe możliwości

Nie mów przyszłemu pracodawcy, czego nie chcesz robić. Żadna praca nie jest doskonała, ale może nie warto jej tracić tylko dlatego, że nie lubisz zmieniać przyzwyczajeń. Nie mów: „W środy nie mogę pracować w godzinach nadliczbowych” (bo mam lekcje włoskiego) albo „Nie będę siedzieć tyłem do drzwi” (bo nie chcę, żeby ktoś widział, co jest na moim monitorze).

Jednocześnie zaznacz wyraźnie, jakich warunków naprawdę nie możesz zaakceptować, np. wyjazdów służbowych na dłużej niż 2 dni czy pracy w święta.

Nie zwierzaj się z osobistych doświadczeń

Unikaj stwierdzeń: „Mam za sobą trudny okres” albo „Niektórzy to mają szczęście”. Rekrutujący wyrabia sobie pewną opinię o kandydacie i chodzi o to, by była jak najbardziej zgodna z profilem idealnego pracownika. Na prośbę o opowiedzenie o sobie ogranicz się do informacji związanych z pracą, bez wchodzenia w szczegóły życia „po godzinach”. W pracy poza kompetencjami liczy się przede wszystkim umiejętność budowania dobrych relacji ze współpracownikami, a rozmowa rekrutacyjna jest okazją, by się tą cechą wykazać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze