Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf

Praca z przyjaciółką w tej samej firmie

To bywa prawdziwy test dla bliskiej relacji. Wspólna praca może sprawić, że albo bardziej się do siebie zbliżycie, albo wasza znajomość stanie pod znakiem zapytania. O czym pamiętać, by z sojuszniczek nie stać się rywalkami, wyjaśnia psycholog Agnieszka Karolak.

Przyjaciółki pracują w tej samej firmie

Zagrożenie: Przyjaźń rozwija się kosztem pracy. Bliska relacja między kobietami wiąże się z dużą potrzebą wymiany informacji o bieżącym życiu, a także o uczuciach, które nam towarzyszą w związku z różnymi zdarzeniami. Wspólne analizowanie tego, co się dzieje u każdej z przyjaciółek, zwierzenia czy dyskusje zajmują sporo czasu. Kiedy siedzimy biurko w biurko, pokusa, żeby rozmawiać, a nie pracować, jest duża. Mogą z tego wyniknąć kłopoty. Pracodawcy coraz częściej dochodzą do wniosku, że przyjaźnie kobiet powodują spadek ich zaangażowania w pracę.

Rozwiązanie: Planujmy dzień pracy. To rada Agnieszki Karolak, psycholog i coach z Akademii Gier. – Możemy zacząć od porannych pogaduszek przy kawie, ale pilnujmy, żeby zakończyły się po 20 minutach – dodaje. – Potem poczekajmy z prywatną rozmową do lunchu, a gdy mamy ważne bądź emocjonujące sprawy do omówienia, wybierzmy się po pracy do kawiarni albo odwiedźmy się w domu. Jeśli tego potrzebujemy i lubimy, spotykajmy się w weekendy. Poza tym wykorzystujmy dobrą znajomość mocnych i słabych stron drugiej osoby, aby pomóc jej w realizowaniu swojego potencjału w pracy. Doceniajmy więc i chwalmy przyjaciółkę, gdy coś jej się uda, a pomagajmy pokonać trudności, gdy jej nie idzie.

Zagrożenie: Jedna z przyjaciółek zaniedbuje pracę, bo ma kłopoty osobiste, co przeszkadza drugiej. W życiu zdarzają się różne chwile, też trudniejsze. Kryzysy spowodowane kolejami losu są nieuniknione. Wówczas często ważną rolę odgrywa przyjaciółka, która wspiera w kłopotach. Jednak problemy osobiste mogą położyć się cieniem na pracy. Jedna z kobiet może mieć kłopoty z koncentracją na zadaniach, wykonywać je bez zaangażowania lub nawet narażać firmę na straty. A to może wpływać na pracę drugiej.

Rozwiązanie: Szczera rozmowa. – Wiem, to może być trudne, ale jeśli nie powiemy przyjaciółce, co przeszkadza nam w jej zachowaniu (zbyt długie rozmowy o jej problemach, to, że nie panuje nad swoimi emocjami), nic się nie zmieni – mówi Agnieszka Karolak. – W rozmowie skupiajmy się na konkretach. Na przykład: „Zdaję sobie sprawę, że masz teraz trudny czas. Widzę, że niełatwo ci skupić się na pracy. Jednak twoje emocje blokują też mnie. Pomogłoby mi, gdybyśmy o twoich sprawach rozmawiały w przerwach lub po pracy”. Zawsze starajmy się pamiętać, żeby oddzielać biznes od przyjaźni. Dzięki takim rozmowom uczymy się, w jaki sposób radzić sobie w podwójnej relacji: prywatnej i zawodowej oraz czerpać z obu satysfakcję.

Strony: 1 2 3 4


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI