Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
8 sierpnia 2014 in Praca i Finanse by Ewelina Smoktunowicz

Równowaga między pracą a relacjami

Łączenie pracy zawodowej z życiem osobistym to temat obecny w mediach w kontekście poszukiwania recepty na osiągnięcie upragnionej równowagi. Chcemy być nie tylko skuteczni w pracy i w domu, ale także w zarządzaniu tymi dwiema sferami. Jednak o receptach można mówić dopiero, gdy odpowiemy na pytanie, jaką formę przyjmuje funkcjonowanie na co dzień w kilku dziedzinach. Wyniki badań wskazują na co najmniej dwa, pozornie wykluczające się zjawiska: konflikt oraz wzbogacenie.

Mówiąc o konflikcie praca-dom/rodzina, naukowcy mają na myśli konflikt, który może dotyczyć trzech aspektów.

Po pierwsze, poświęcając wiele godzin na pracę zawodową, z oczywistych względów mamy go mniej na aktywności poza nią (aspekt czasu).

Po drugie, jeśli koncentrujemy wysiłek, myśli i emocje na jednej z dziedzin, to możemy czuć się zbyt zmęczeni, żeby w podobny sposób zadbać o pozostałe (aspekt energetyczny).

Po trzecie w końcu, konfliktem może skończyć się próba stosowania tych samych zachowań w kliku dziedzinach. To, co stanowi o sukcesie w budowaniu relacji z przyjaciółmi i rodziną, może nie być adekwatną formą komunikacji z ludźmi w pracy (aspekt behawioralny). Z drugiej strony, wiele badań pokazuje, że funkcjonowanie w więcej niż jednej dziedzinie jest wzbogacające, ze względu na taki transfer umiejętności, nawyków oraz zachowań z jednej sfery (np. pracy), który kończy się podniesieniem jakości życia w drugiej sferze (np. w rodzinie).

Łącząc pracę z życiem rodzinnym, nie jesteśmy z góry skazani na konflikt, ale nie możemy też liczyć na automatyczne zyski. W rzeczywistości, pełniąc różne role, najczęściej doświadczamy emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. To, czy osiągniemy równowagę, zależy nie od tego, czy równo rozdzielimy czas i energię pomiędzy wymagania naszych pracodawców i bliskich, ale od tego, czy podział ten będzie zgodny z naszymi wartościami. Ponadto należy pamiętać o wymienionych aspektach konfliktu oraz opanowaniu umiejętności rozpoznawania takich zachowań, których skuteczność nie będzie ograniczać się do jednej dziedziny naszego życia, ale którą będziemy mogli zastosować także w szerszym kontekście.

źródło: komentarz ekspercki SWPS „Jak uniknąć konfliktu na linii praca-dom?”


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI