Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
16 października 2014 in Praca i Finanse by redakcja

Rozmowy o podwyżce wywołują zdenerwowanie

Według raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu" rozmowa o podwyżce u 41% pracujących Polaków wywołuje zdenerwowanie. Denerwujemy się w trakcie rozmowy, ale i przed nią.

Rozmowy o podwyżce nie należą do najprostszych – prawie połowie Polaków (41%) towarzyszy wtedy zdenerwowanie; częściej takie emocje występują u kobiet (49%) niż u mężczyzn (35%). Co ciekawe, najczęściej do zdenerwowania podczas rozmowy przyznają się osoby z wyższym wykształceniem (45%), a najrzadziej te z zasadniczym zawodowym (35%). Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl pokazują, że rozmowy o podwyżce mogą wywoływać jednak również pozytywne emocje. Część pracowników traktuje negocjowanie podwyżki jako wyzwanie, a nie tylko stresującą ostateczność – co czwarty respondent przyznaje, że podczas rozmowy o zarobkach ze swoim przełożonym odczuwa ekscytację, a 23% – radość.

Czy dbałość o pozytywne stosunki z szefem przekłada się na większa szansę na podwyżkę?

Tak właśnie uważa większość badanych Polaków. Blisko 70% respondentów twierdzi, że aby otrzymać podwyżkę, niezbędne są dobre relacje z przełożonym. Co więcej, aż 21% pracowników przyznaje, że nie inicjuje rozmowy o wyższym wynagrodzeniu w obawie o zdenerwowanie szefa. Lęk o reakcję szefa potęguje się wraz wiekiem; tylko 16% pracujących Polaków w wieku do 40 roku życia, ale już prawie 30% respondentów w wieku powyżej 50 lat odwleka rozmowę o podwyżce ze względu na obawę przed reakcją szefa.

Co czwarty (25%) Polak nie inicjuje rozmowy o podwyżce z powodu braku wiedzy na temat możliwych zarobków na analogicznym stanowisku, a także generalnego przekonania, że „i tak podwyżki się nie dostanie” (37% badanych). Brak pewności siebie może więc często wynikać z niewiedzy lub braku argumentów, które pozwalałyby wierzyć, że można negocjować korzystniejsze wynagrodzenie. „Rozmawiając o zmianie płac, nikt nie chce zaproponować kwoty, która mogłaby zostać uznana za wygórowaną, bo od razu zostanie odrzucona. Jednocześnie, jeśli, prosząc o podwyżkę wymienimy kwotę zbyt małą, pracodawca może się zacząć zastanawiać, dlaczego wyceniliśmy się tak nisko. Dlatego tak istotne jest zdobycie wiedzy o tym, jak rynek wycenia aktualnie nasz profil zawodowy – wyjaśnia Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń Grupy Pracuj.

źródło: Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” na podstawie badań TNS Polska.

Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000). Metodologia: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI).


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI