Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Stres w pracy – 3 cechy, które podwyższają jego poziom

redakcja-2
123rf.com
123rf.com
1 czerwca 2012 in Praca i Finanse by redakcja-2
Nikt nie jest od niego wolny. Stres w pracy pojawia się z powodu wymagań, niepewności zatrudnienia czy trudnych relacji. Jesteśmy na niego mniej lub bardziej narażeni, to zależy od naszego usposobienia. 3 cechy znacznie go nasilają. Jakie?

Indywidualne różnice dotyczące naszej konstrukcji psychicznej wpływają na to, jakie mamy myśli. One zaś decydują o tym, jak radzimy sobie w życiu z różnymi sytuacjami, również ze stresem w pracy. Na przykład jednak osoba może sobie pomyśleć, że zwolnienie jej z pracy to dobra okazja do zmiany a inna, że to katastrofa i koniec świata. Jedni pod wpływem stresu szukają kontaktu z bliskimi, inni chcą być sami lub oddają się relaksującym zajęciom. Jeszcze inni kompulsywnie się objadają albo zamartwiają. Oto cechy, które podwyższają poziom stresu.

Pesymizm

Czy często spodziewać się, że stanie się coś złego i sprawy będą miały zły obrót? Jeśli tak, jest prawdopodobne, że to twoje nastawienie pogarsza sytuację w pracy a na pewno zwiększa poziom stresu. Kiedy podczas pracy pojawia się presja czasu czy wzrostu wymagań, twoje poczucie dyskomfortu znacznie wzrasta.

Poczucie braku kontroli nad życiem

Jeśli czujesz, że twoje życie zależy od zewnętrznych okoliczności, na które nie masz wpływu. Bo decyduje o nich ślepy los, inni ludzie czy sytuacja ekonomiczna kraju, również w pracy czujesz się źle. Jesteś tym zestresowany. Osoby, które czują że mają na swoje życie wpływ, szybciej znajdują wyjście z trudnych sytuacji, które zdarzają się w pracy.

Przekonanie o swojej niekompetencji

Myśląc w ten sposób, rezygnujesz gdy pojawiają się przeszkody i wyzwania w pracy. Nie próbujesz, tylko się stresujesz, przy okazji pozbawiając się okazji do rozwoju.

Zmęczenie pracą, zmiany w pracy, niepewność zatrudnienia wpływają na to, że odczuwamy stres. Ale sposób, w jaki na to reagujemy, zależy od nas. Pierwszym krokiem w kierunku tworzenia pozytywnych zmian jest zmniejszenie poziom stresu poprzez zmianę myśli i przekonań.

Więcej o pozytywnej roli stresu, przyczynach irytacji w pracy i o tym, jak sobie radzić ze stresem


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI