Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
11 kwietnia 2014 in Praca i Finanse by Magdalena Wosik

Toksyczne relacje w pracy – nie daj się im!

Prawdopodobnie nie trafiłaś ostatniej kumulacji w totolotka. Ani nawet zwykłej szóstki. Dlatego dzisiejszy dzień (i każdy następny z wyjątkiem weekendów) w jednej trzeciej spędzisz w pracy. To dużo. Co zrobić, żeby toksyczne relacje nie psuły ci życia?

Daj odpór pesymizmowi

Pesymizm twoich współpracowników, ciągłe narzekanie na wszystko (na poniedziałek, na męża, na szefa, na korki…) może ci się udzielić. To niebezpieczne dla wyników twojej pracy, ponieważ wiele badań psychologicznych potwierdza regułę, że osoby z pozytywnym nastawieniem są lepszymi pracownikami, osiągają więcej sukcesów. Dlatego nie daj się maruderom i w każdej negatywnej informacji znajdź coś pozytywnego. Korki w drodze do  pracy? Można posłuchać ulubionej muzyki, uczyć się hiszpańskiego, posłuchać „Przygód Mikołajka” na audiobooku. Szef? Może jest furiatem, ale ma świetne pomysły! Każdy maruder i pesymista „odpuści” najdalej po czwartej nieudanej próbie wciągnięcia cię w czarnowidztwo. A kto wie – może Ty zarazisz go optymizmem, bo on także bywa zaraźliwy!

Z dala od intryg

Plotkowanie w pracy i obgadywanie nieobecnych może skutecznie popsuć atmosferę w zespole. Nie daj się wciągnąć we współodpowiedzialność za nieciekawą atmosferę w pracy i – nie plotkuj. To trudne, bo przecież popularność portali plotkarskich i tabloidów nie bierze się znikąd!  Ignoruj plotki, zmieniaj temat, mówiąc np. „Wolałabym usłyszeć co u Ciebie”. Opowiedz jak ci się podobał koncert, na który się ostatnio wybierałaś. Jeśli konsekwentnie nie dasz się wciągnąć w ploteczki, biurowe plotkarki odpuszczą ci jeszcze szybciej niż biurowi maruderzy.

Wysłuchaj „wszystkowiedzącego”

Znajdzie się w każdym zespole. Wie wszystko, na każdy temat i oczywiście – wie najlepiej. Zamiast zżymać się na mądralę – po prostu życzliwie i z uwagą go wysłuchaj. Najlepiej zacznij od wysłuchania jego opinii. Najprawdopodobniej na tym właśnie najbardziej mu zależy – na byciu zauważonym i docenionym. A kto wie – być może, jeśli pozbędziesz się zniecierpliwienia – znajdziesz w jego uwagach coś naprawdę cennego. Powiedz mu o tym koniecznie!

Zaproś wroga do współpracy

W zespole jest ktoś, kto nieustannie torpeduje twoje pomysły, nic mu się nie podoba, wiecznie cię krytykuje? Zaproś go do współpracy, mówiąc – cenię twoje uwagi, myślę, że będziesz w stanie wnieść wiele dobrego do tego projektu. W ten sposób znajdziecie się po tej samej stronie barykady.

Złap złodzieja pomysłów

Ktoś podkrada twoje pomysły? To wyjątkowo zuchwała kradzież, w dodatku trudna do udowodnienia. Przede wszystkim – zachowaj spokój i spróbuj upewnić się, że to nie przypadek. W końcu podobno, obok Newtona i inni wpadli na prawo powszechnego ciążenia w tym samym czasie. Jeśli jednak okaże się, że złodziej pomysłów ukradł z premedytacją – koniecznie przejdź do działania. Powiedz mu, że wiesz o podkradaniu pomysłów, i zaproponuj przyznanie się. Może być żartobliwej formie, np. „Twój pomysł był tak świetny i tak mi się spodobał i był tak zgodny moimi wyobrażeniami o idealnym pomyśle, że wzięłam go za swój…”. Jeśli to nie poskutkuje – powiadom szefa.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI