Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
4 czerwca 2014 in Praca i Finanse by redakcja

Twój domowy budżet

Prowadzenie gospodarstwa domowego jest bardzo podobne do prowadzenia niewielkiej firmy. Jak skutecznie zarządzać domowymi finansami?

Przede wszystkim warto na bieżąco wiedzieć, ile pieniędzy wydaliśmy, ile możemy jeszcze wydać i gdzie można poszukać oszczędności. PROFI CREDIT Poland przedstawia kilka przydatnych wskazówek, które pomogą utrzymywać budżet w ryzach.

Zrób bilans

Na początek warto dokładnie sprawdzić, jakie są nasze miesięczne przychody. Wystarczy zsumować wszystkie środki, które cyklicznie zasilają domowy budżet: wynagrodzenie, różnego rodzaju premie, wpływy z tytułu dodatkowych umów, a w przypadku osób starszych emeryturę.  Ważne, by uwzględnić wyłącznie pewne wpływy. Nie wliczajmy zatem pieniędzy, co do których otrzymania nie mamy pewności, takich jak premie okolicznościowe czy uznaniowe. Następnie należy podsumować wydatki, które nasze gospodarstwo domowe ponosi każdego miesiąca. Wydatki trzeba podzielić na dwie kategorie: 1) koszty stałe i 2) koszty zmienne. Do kosztów stałych zaliczamy m.in. czynsz za mieszkanie, bilety na komunikację miejską, raty kredytów, abonament za usługi telekomunikacyjne. Koszty zmienne to wszystkie wydatki, których wysokość różni się w zależności od naszych działań, np. zakup jedzenia, ubrań, paliwa do samochodu. Ostatnim krokiem bilansu jest odjęcie sumy naszych wydatków od sumy wpływów. Jeśli wydatki przewyższają wpływy, należy czym prędzej zastanowić się, z czego wynika taki stan rzeczy i jak go zmienić.

Ustal dniówkę

Nad wydatkami można zapanować w prosty sposób. Od sumy miesięcznych wpływów wystarczy odjąć sumę kosztów stałych. Wynik tego rachunku to kwota, którą miesięcznie możemy wydać. Wystarczy podzielić ją przez liczbę dni w miesiącu, by dowiedzieć się, jaka kwotę możemy każdego dnia przeznaczyć na zakupy. Jeśli któregoś dnia wydamy więcej niż pozwala na to budżet, nasza dniówka na kolejny dzień zostanie pomniejszona o tyle, o ile przekroczyliśmy założony limit. Do takiego stylu życia potrzebna jest dyscyplina, jednak już po kilku tygodniach zauważymy pozytywne skutki naszego działania.

Znajdź przeciek w domowym budżecie

Jeśli w naszym gospodarstwie domowym stale brakuje pieniędzy, warto dobrze się zastanowić, którędy „wycieka” gotówka. Być może z przyzwyczajenia kupujemy drogie produkty, które mają tańsze odpowiedniki o porównywalnej jakości? Może robimy zakupy w sklepie nakładającym wysokie marże na sprzedawane towary? A może po prostu wydajemy pieniądze na rzeczy, bez których nasze gospodarstwo domowe mogłoby się obyć? Aby to sprawdzić, trzeba dokładnie przeanalizować, co, gdzie i za ile kupujemy. W tym celu, przez ok. 2-3 miesiące należy zbierać wszystkie rachunki. Jeśli płacimy kartą, do zestawienia trzeba dołączyć historię transakcji.

Następnym krokiem jest wyszczególnienie w zestawieniu pozycji, na które wydajemy najwięcej, oraz takich, których moglibyśmy łatwo uniknąć. Warto zrobić sobie listę takich wydatków, a następnie w odniesieniu do każdego z nich podjąć decyzję, czy możemy z niego z rezygnować, ograniczyć częstotliwość lub korzystać z tańszego odpowiednika towaru bądź usługi, której dotyczy. W ten sposób uszczelnimy nasz domowy budżet. Może się okazać, że za naszą dniówkę możemy kupić znacznie więcej niż dotychczas, a nawet oszczędzić pieniądze na drobne przyjemności w weekend.

Nieoczekiwane wydatki

W dzisiejszych czasach trudno o oszczędności. Nawet doskonale zarządzane gospodarstwo domowe może napotkać na nieprzewidziane wydatki. Sprzęty domowe czasem się psują, a rodzina i znajomi od czasu do czasu zapraszają na uroczystości, na które nie wypada przyjść z pustymi rękoma. Jeśli nasza analiza wydatków i ogólny bilansdomowego budżetu pozwalają na dołożenie do kosztów stałych niewielkiej kwoty, w awaryjnych sytuacjach można skorzystać z szybkiej pożyczki gotówkowej. Wybierając firmę, która nam jej udzieli, należy zwrócić szczególną uwagę na przejrzystość wiążących się z tym kosztów i procedur. Pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić formularz informacyjny dotyczący warunków zwrotu pożyczonej sumy wraz z odsetkami.

Comiesięczną ratę wystarczy uwzględnić w nowym bilansie, a gdy spłacimy całą należność, nasza pula wolnych środków powiększy się o kwotę wcześniej przeznaczaną na spłatę zobowiązania.

 Mat.pras. PROFI CREDIT


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI