Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
12 grudnia 2014 in Praca i Finanse by Ewa-Mazul

Wróg w pracy: jak uniknąć wrogiego nastawienia?

Znowu drzesz koty z koleżanką z pracy? Masz wrażenie, że głównym zajęciem szefa jest uprzykrzanie ci życia? A może przyczyna napięcia leży nie w nich, a w tobie?

Do czego potrzebny jest wróg w pracy? Najkrócej mówiąc – do radzenia sobie z własnymi kiepskimi stanami emocjonalnymi i negatywizmem. Oczywiście nikt z nas nie robi tego świadomie. Takie rzeczy dzieją się zazwyczaj poza naszą wolą. Są nawykowym i mechanicznym radzeniem sobie z redukowaniem napięcia, które pojawia się w trudnych sytuacjach. Mogą też przejawiać się w postaci różnych strategii – od pasowania kogoś na wroga z powodu nieradzenia sobie z własną podejrzliwością po przyłączanie się do grupy walczącej ze wspólnym wrogiem w celu zaspokojenia potrzeby przynależności do grupy. Miejsce pracy bywa szczególnie atrakcyjne do realizowania tych strategii, gdyż często występują tu warunki napędzające proces: napięcie wyrastające z lęku przed oceną, nieporadzeniem sobie w relacjach z innymi czy utratą poczucia bezpieczeństwa z powodu zwolnienia.

Oto kilka przypadków strategii „robienia sobie wroga” w praktyce. Może odnajdziesz w nich coś ze swojego zachowania?

On chce mnie zniszczyć

Olaf rozpoczął pracę w agencji reklamowej jako grafik. Długo starał się o taką posadę i marzył o niej, teraz jednak jest ciągle niezadowolony. Kiedy dzieli się wrażeniami ze swoją partnerką Kingą, jak bumerang powracają takie kwestie: kierownik go ciągle wykorzystuje, wciąż krytykuje i się czepia. – No ale mówiłeś, że pochwalił przed wszystkimi twój ostatni projekt – podrzuca Kinga. – E tam, to tak, żeby inni nie wiedzieli, że się mnie czepia. I tak się z nim pokłóciłem, jak wymyślił, że ja mam jechać do klienta do Dębna. Oni będą sobie łazić na zimne piwko na stare miasto, a ja mam się tłuc po jakiejś prowincji. On po prostu chce mnie zniszczyć. Jak tylko go zobaczyłem, to wiedziałem, że to kretyn. I on ma cztery razy większe zarobki, obijając się w Warszawie, a ja mam obsługiwać klientów z głębokiego zadupia.

Olaf swoje napięcie związane z nową pracą rozładowuje, delegując jedną z osób – taką, która teoretycznie może mu najbardziej zaszkodzić – do roli prześladowcy. Za taką postawą stoi komunikat: „To przez niego mi nie wychodzi”, który pozwala zmniejszyć napięcie wynikające z lęku przed porażką i odsunąć odpowiedzialność od siebie. Niestety, takie przesunięcie uwagi powoduje przeniesienie jej z tego, co i jak może robić lepiej, na to, jak zniszczyć rywala. A taka postawa nie powoduje postępów w rozwoju zawodowym, tylko przyspiesza to, czego Olaf obawia się najbardziej – prawdopodobieństwo, że pracodawca będzie skłonny się z nim pożegnać.

Zrobiła się jakaś inna

Anna od pewnego czasu czuła, że Karolina ją irytuje i wcale nie jest taką dobrą koleżanką i współpracownicą jak dawniej. Zaczęła zauważać, że Karolina często próbuje postawić na swoim, w pracy nie zwraca uwagi na rozwiązania proponowane przez Annę, jeśli nie są dla niej wygodne w stu procentach, i unika wspólnych wypadów na zakupy i na kawę.

Strony: 1 2 3


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI