Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Portrait of young woman working in office, Jersey City, New Jersey, USA
Portrait of young woman working in office, Jersey City, New Jersey, USA
13 czerwca 2016 in Styl Życia by redakcja

Praca zdalna nadal dla wybrańców

Możliwość pracy zdalnej to przywilej, który ceni sobie coraz większa liczba pracowników. Wydawać by się mogło, że dla pracodawcy to również idealne rozwiązanie, pozwalające na oszczędzenie kosztów operacyjnych firmy. Jak jednak sytuacja wygląda w praktyce?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Telefon i laptop z dostępem do internetu – dla wielu osób taki zestaw wystarczy, aby sprawnie i efektywnie wykonywać swoją pracę. A technologia daje nam dużo więcej, m.in. możliwość przechowywania danych w chmurach, specjalne programy do zarządzania danymi i projektami czy wreszcie komunikatory, dzięki którym nawet będąc z dala od siedziby firmy, możemy być z nią stale w kontakcie.

Postęp technologiczny tworzy idealne warunki do pracy zdalnej. Co więcej cenią ją również sami pracownicy, a powinni docenić również pracodawcy. Bo jak wynika z raportu marki Leitz korzyści z pracy w domu pozytywnie przekładają się nie tylko na jakość życia pracownika, oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach, ale również na efektywność jego pracy. „Pracownikom w biurze średnio co 3 minuty, coś lub ktoś, przerywa wykonywaną akurat czynność, stąd teza, iż w domu mogliby być bardziej produktywni. Zwłaszcza, że 2/3 badanych uważa, że ich szczytowa forma w ciągu dnia przypada na godziny 8-12, kiedy to często są na spotkaniach albo siedzą w środkach transportu” – czytamy w raporcie.

To tyle teorii. Jak sytuacja wygląda w praktyce? Z danych międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl wynika, że w Polsce możliwość pracy zdalnej deklaruje jedynie ok. 10% pracowników*. Najczęściej są to osoby z wykształceniem wyższym – w tej grupie najwięcej, bo 14% respondentów korzysta z tego benefitu. Na odległość praktycznie zupełnie nie pracują osoby z wykształceniem podstawowym (0% wskazań), a bardzo rzadko ze średnim (tylko 4% wskazań w ramach grupy).

Model pracy poza siedzibą firmy jest najbardziej popularny wśród wykwalifikowanych pracowników technicznych –  w tej grupie korzysta z niego co piąty respondent ankiety MonsterPolska.pl. Na kolejnych pozycjach są managerowie – wśród kadry kierowniczej niższego i średniego szczebla zdalnie pracuje 16% badanych, a wśród kierowników wysokiego szczebla 15%.

A jak prezentuje się rozkład branżowy? Najczęściej są to pracownicy branży IT i telekomunikacji – możliwość pracy na odległość deklaruje aż co trzeci pracownik tego sektora biorący udział w ankiecie. Na dalszych pozycjach są pracownicy usług (16% wskazań w tej grupie), usług finansowych i  branży prawnej (po 10% wskazań).

Praca zdalna jest najbardziej popularna w województwach małopolskim i mazowieckim. Jej możliwość zadeklarowało odpowiednio 15% i 13% mieszkających tam osób. Na kolejnych miejscach znalazły się dolnośląskie i kujawsko-pomorskie (po 12%) oraz pomorskie, śląskie i wielkopolskie, gdzie taką możliwość zadeklarowała co 10 badana osoba. Najmniejszą popularnością praca poza siedzibą firmy cieszy się w województwie lubuskim, skąd padło… 0% deklaracji.

A którzy pracodawcy najbardziej przychylnie patrzą na taki system pracy? Z ankiety MonsterPolska.pl wynika, że rozwiązanie to jest najbardziej popularne w firmach dużych, zatrudniających powyżej 1000 pracowników. Wśród osób pracujących zdalnie 17% to właśnie pracownicy tego typu instytucji.

Co ciekawe w grupie badanych, którzy pracują zdalnie 14% stanowią mężczyźni, a tylko 6% kobiety – co przeczy stereotypowi, że praca zdalna to przede wszystkim rozwiązanie dla pracujących matek.

„Praca zdalna przestaje być traktowana jako rozwiązanie przejściowe, a pracownik zdalny jako ktoś wykonujący mniej istotne zadania. Obecnie coraz częściej są to eksperci, których wiedza i doświadczenie pozwala na dużą samodzielność i efektywną pracę, bez konieczności stałej kontroli ze strony pracodawcy. Prognozujemy, że tak jak w Europie Zachodniej, również w Polsce to rozwiązanie będzie zyskiwać na popularności.” – mówi Bartosz Struzik, dyrektor zarządzający międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

*Osoby biorące udział w ankiecie na stronie www.Pensjometr.pl. W badaniu udział wzięło 1897 pracowników. Ankieta jest cały czas aktywna, co znaczy że ciągle można wpłynąć na jej wyniki.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI