Radosne Boże Narodzenie

123rf.com

Nadmiar jedzenia, stres, nudne rozmowy przy stole… Święta wcale nie muszą tak wyglądać!

reklama

Czas Bożego Narodzenia płynie inaczej, jest wolny od zawodowych obowiązków. To najlepszy moment, aby złapać równowagę. Możesz skupić się na sobie, bliskich, znaleźć czas na to, co ważne w życiu prywatnym. Oto kilka propozycji:

Uroki spaceru

Krok za krokiem, dla zdrowia, dla przyjemności. Spacerowanie jest jak czarodziejska walizka, z której każdy wyjmuje, co chce. Trasa, tempo, towarzystwo – wszystko to zależy od ciebie i jest dostępne zupełnie bezpłatnie. Pamiętaj, nie ma złej pory na spacer! Liczy się chęć i decyzja poparta działaniem – wstaję i ruszam w drogę.

Choć brzmi banalnie, podążenie bez określonego celu może wymagać zmiany stylu myślenia i to jest właśnie najcenniejsze, bo prowokuje to refleksji! Samo otworzenie się na możliwość ruszenia przed siebie pomaga zmienić sposób patrzenia na obowiązki, czas i otoczenie: gdzieś za oknem jest ta cała przestrzeń, którą można przebyć piechotą, więc na co czekać?

Radość czytania

Czytanie to okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę, uciec w zupełnie inny świat lub po prostu skupić umysł na czymś odległym od otaczających cię spraw. Zacznijmy od opcji nieoczywistej, bo kojarzonej głównie z czytaniem dzieciom: głośne czytanie. Pozwala wyrównać oddech, uspokoić się. Skupiasz się nie tylko na treści, ale też na tym jak ją odczytać: intonacja, nadawanie osobowości postaciom. Świetne ćwiczenie i przyjemność dla czytającego oraz tych obdarowanych chwilą przy lekturze.

Proste gry dla całej rodziny

1. Statki: jedno-, dwu – i trzymasztowce oraz – największy skarb – czteromasztowiec! Ukryj je dobrze na papierowej planszy.
2. Państwa-miasta-imiona-samochody-zwierzęta (i co tam sobie jeszcze wymyślicie jako kategorię).
3. Kalambury – mogą być rysowane, mogą być i pantomimiczne, mogą z tytułami piosenek lub książek – sam wybierz.
4. Film, który… – kolejno wybieracie kategorię, np.: film z miastem w tytule, film z liczebnikiem w tytule i podajecie swoje propozycje.
5. Na tym zdjęciu jest… – zabawa wykorzystująca stare rodzinne fotografie. Każdy wybiera zdjęcie i opisuje innym, co widzi (kroje ubrań, liczbę osób) bez podawania imion osób – odgadnięcie ich jest zadaniem reszty zebranych.

Poradnik o ekologicznych Świętach przygotowała INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań, www.zrownowazoneswieta.pl

Składniki

e