Rota Vicentina. 400 kilometrów przez Portugalię

Fotografias promocionais Rota Vicentina © Jo‹o Mariano - 1000olhos.pt

400 kilometrów tras ciągnie się od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii do Przylądka Świętego Wincentego, uznawanego w średniowieczu za koniec świata.


Rota Vicentina, sieć pieszych szlaków turystycznych wytyczonych w zachodniej i południowej części Portugalii, otrzymała europejski certyfikat „Leading Quality Trails – Best of Europe” przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej. Rota Vicentina od 2012 roku i obejmuje już  400 kilometrów oznakowanych tras ciągnących się od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii do Przylądka Świętego Wincentego (Cabo de S. Vicente),  który w średniowieczu uznawano za koniec świata. Szlak prowadzi m.in. przez zamieszkałe wioski czy dzikie wybrzeże Alentejo, w tym naturalny park Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. Ze względu na klimat najlepiej wędrować nim od września do czerwca.

reklama

Kompletną sieć tworzą 3 grupy tras:

  • Historical Way (Caminho Histórico) – odtwarza dawny szlak pielgrzymów i podróżników. Wiedzie przez miasteczka i wioski, lasy drzew korkowych (charakterystyczne dla Alentejo), łańcuchy górskie, wzdłuż rzek. Cały szlak ma 230 km i jest podzielony na 12 odcinków (od 12 do 25 km długości), można go pokonać pieszo lub na rowerze górskim.
  • Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) – biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku, często klifami i plażami, z pięknym widokiem na ocean. Składa się z 4 odcinków oraz 5 dodatkowych tras startujących z Historical Way. Łącznie liczy 7 pieszych tras o długości 6 do 22 km długości. Warto jednak pamiętać, że wieje tu silny wiatr i nie są to tereny wskazane dla osób z lękiem wysokości)
  • Circular Routes (Percursos Circulares) – to 5 krótkich tras na pół dnia spaceru (od 3,5 do 13 km długości), które rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu Pozwalają doświadczyć zarówno spokoju przyrody, jak i podpatrzeć życie tutejszych mieszkańców i w większości są dostępne dla rowerów.