1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kim jest realista bądź realistka? Jaki to typ osobowości?

123rf.com
123rf.com
Współczesna kultura faworyzuje ludzi, którzy „myślą pozytywnie”, starają się odnajdywać w każdym zdarzeniu plusy i patrzeć jasno w przyszłość – Typ Poważny, czyli realista, niezbyt pasuje do tego obrazu, ale nie szkodzi, bo akurat dla tego typu osobowości popularność nie jest najważniejsza. Kto to realista lub realistka, co to znaczy w praktyce i jakie są cechy jego osobowości?

Realista – kto to jest? To osoba, która nie żywi żadnych złudzeń, nie sięga po gwiazdkę z nieba i nie nosi różowych okularów. Co traci, nie bujając w obłokach, to zyskuje dzięki swojej umiejętności znoszenia tego, co najgorsze. Gdy zbierają się nad nim czarne chmury, realista lub realistka nie panikuje, nie wpada w rozpacz, tylko mobilizuje siły i działa.

Jesteś typem Poważnym, jeśli: zawsze zachowujesz trzeźwość umysłu; realistycznie oceniasz swoje możliwości i znasz swoje ograniczenia; jesteś solenna i nieskora do ekspresji uczuciowej; wszystko rozważasz, analizujesz i oceniasz, krytycznie patrzysz na bliźnich; przewidujesz możliwe trudności, więc kiedy dochodzi do najgorszego, jesteś przygotowana; jako realistka cierpisz, gdy uzmysławiasz sobie, że zachowałaś się bezmyślnie lub nietaktownie.

Dla ludzi w typie osobowości realisty praca stanowi istotę życia. Realistka nie oczekuje od życia zbyt wielu przyjemności, postrzega je raczej w kategoriach obowiązków, które jednak ją nie przytłaczają. Zwykle unika ryzyka, jeśli jednak na jej drodze wyrasta przeszkoda, nie przerywa marszu. Dzięki swojej dużej odporności na niewygody osoby z cechami realistycznymi nie cofają się przed pracą nużąca i rutynową. Są solidni i godni zaufania.

Jaki jest człowiek w typie Tropiciela?

Realiści są zwykle cyniczni wobec własnej i innych przyszłości, raczej rozczarowani sobą niż zachwyceni. Te cechy, niezbyt nasilone, potrafią pomóc im w zrobieniu wielkiej kariery. Ale nie ciągnie ich do sprawowania władzy. Wiele osób Poważnych odnajduje swoje miejsce w służbie cywilnej czy administracji, ale sprawdzają się też w takich zawodach jak reporter, naukowiec, księgowy, prawnik czy lekarz. Dla Realistów szklanka jest zawsze do połowy pusta. W większości realiści są trzeźwi i mało spontaniczni. Charakterystyczny dla nich smutek jest głęboko zakorzeniony i nie jest żadną pozą. Nie potrafią dodawać sobie otuchy iluzjami. Irytacja jest ich chlebem powszednim. Przejawiają charakterystyczny pesymizm, choć od czasu do czasu są zdolni do wzlotów emocjonalnych. Dla nich najlepszym lekarstwem jest sama rzeczywistość. Kiedy chcą się odprężyć, czytają gazetę albo oglądają wiadomości w telewizji. Doniesienia o korupcji, wypadkach czy bezrobociu – wszystko to potwierdza wizję świata realisty i jakoś uspokaja.

W związkach realiści są lojalni, godni zaufania i obliczalni w zachowaniach. Szczerze angażują się w długotrwały związek. Pozostają wierni, nawet gdy partner dopuszcza się zdrady. Jednak oskarżeni o brak taktu, cierpią. Są silnie uzależnieni od bliskiej osoby, nawet jeśli nie potrafią wyrażać pozytywnych uczuć. Nie znoszą, gdy ktoś żąda, by się zmienili, dostrzegli jasną stronę życia. Ale być Poważnym, wcale nie znaczy być nieszczęśliwym. Dlatego człowiek Poważny potrzebuje partnera, który go zrozumie i nie będzie próbował doskonalić.

Świat osoby Poważnej to miejsce nieprzyjazne i najeżone przeciwnościami. Z całym złem świata realista lub realistka radzi sobie, usuwając wszelką możliwość zaskoczenia. Jak jednak ustalił psycholog Howard S. Friedman osoby, które od dzieciństwa przejawiały najmniej pogody ducha, za to najwięcej dyscypliny i obowiązkowości, żyją przeciętnie dłużej od radosnych optymistów.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, wyjaśnienie, kim jest realistka, co to znaczy nią być i czym różni się od optymistki, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy) u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze