Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

7 listopada 2014 in SENSporadnik by aleksandra-strojwas

Filmoterapia: „Miasto 44”

Dlaczego często wolimy żyć w iluzji bezpieczeństwa, braku zagrożeń? Dlaczego spychamy na margines trudne stany emocjonalne? Film „Miasto 44” komentuje Izabela Wożyńska-Więch, psycholog z Poradni Centrum-Ja.

Kadr z filmu, materiały prasowe

Warszawa płonie/ Czy widzisz że, wszędzie dookoła jest ogień?/ Czy czujesz że, czy widzisz, że ty także płoniesz?/ Czy wiesz, że możesz jeszcze ratować to miasto?/ Czy wiesz że, możesz jeszcze podpalić swój dom? – wykrzykuje w tekście piosenki punkrockowy zespół NAIV. W najnowszym filmie Jana Komasy również słychać krzyk – płonącej Warszawy i walczących warszawiaków.

Tych troje

Są młodzi. Nie mają doświadczenia, nie są przygotowani na to, co ich czeka. Jedno jest pewne – dłużej nie chcą żyć w okupowanym mieście. Chcą walczyć o wolność. Choć nie dla każdego decyzja o udziale w powstaniu jest łatwa.

Stefan dość późno angażuje się w ruch konspiracyjny. Szybko zostaje naznaczony przez traumatyczne wydarzenia – staje się świadkiem tego, jak Niemcy rozstrzeliwują jego matkę i brata. − Świat Stefana na jakiś czas rozpada się nie tylko w sensie fizycznym, ale i psychologicznym – komentuje Izabela Wożyńska-Więch z Poradni Centrum-Ja. − Chłopak wpada w odrętwienie, stupor. Przestaje mówić, poruszać się. Opiekę nad nim na jakiś czas przejmują przyjaciele. Po „przebudzeniu” Stefan w pełni angażuje się w powstanie, wcześniej robił to nieśmiało ze względu na bliskich, teraz nic go już nie hamuje.

„Biedronka” i „Kama” reprezentują dwa różne typy kobiecości i dwa różne podejścia do walki o wolność. Obie zabiegają o Stefana, przez co wszyscy troje tkwią w emocjonalnym trójkącie.

− „Biedronka” jest typem romantyczki, dziewczyny pełnej ideałów, a przy tym bardzo opiekuńczej. Stefan odnajduje w niej spełnienie mitu romantycznej miłości – zauważa Izabela Wożyńska-Więch. To właśnie ona opiekuje się Stefanem, gdy chłopak popada w traumę, wyciąga go z płonącego szpitala pomimo zakazu dowódcy, tym samym dezerteruje i nie ma już powrotu do oddziału. Gdy mija najgorsze, chce uciec od koszmaru, który ich spotkał. W Stefanie jednak narasta chęć walki, zemsty. Opuszcza „Biedronkę”, wraca do przyjaciół z oddziału i tym samym dołącza do walecznej „Kamy”, która staje się nie tylko jego towarzyszką broni, ale też partnerką. – „Kama” reprezentuje typ kobiety-kumpla, a jednocześnie jest bardzo uwodzicielska. To przy niej rozkwita seksualność Stefana, budzi się w nim pożądanie – twierdzi Izabela Wożyńska-Więch.

Terapia w kinie

Film stwarza widzowi możliwość zanurzenia się w rzeczywistości pełnej zagrożenia, przemocy, bólu. Jednocześnie zachęca do refleksji nad obecną kondycją świata, postawą młodych ludzi, ale też postawą wychowawczą ich rodziców. − Dziś często roztacza się nad dziećmi parasol ochronny, stwarza się im iluzję całkowicie bezpiecznego świata, w którym nie ma zagrożeń, chroni się je przed wszelkimi przykrymi doświadczeniami, nie zabiera się ich na pogrzeby, do osób chorych – mówi Izabela Wożyńska-Więch. − Kiedyś to było bardziej naturalne, że dzieci uczestniczyły w tego typu wydarzeniach, często też mieszkały z dziadkami, miały kontakt ze starością i śmiercią. Także trudne stany emocjonalne, typu strach, lęk czy depresja, są dzisiaj spychane na margines i uznawane za porażkę, a przecież to jest naturalne, że w życiu są różne chwile, także takie, kiedy coś się nie udaje. To są po prostu dwie strony tego samego medalu i dlatego wychowanie w zupełnym oderwaniu od trudnych emocji sprawia, że ludzie sobie później dużo gorzej radzą z życiowymi trudnościami.

Film wybija widza ze strefy komfortu, skłania do postawienia siebie w sytuacji wyboru, do poczucia emocji, które mogą pojawiać się w sytuacjach ekstremalnych.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Jan Komasa

WYSTĘPUJĄ: Zofia Wichłacz, Józef Pawłowski, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Michał Mikołajczak, Tomasz Schuchardt


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI