Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

10 czerwca 2014 in SENSporadnik by aleksandra-strojwas

Filmoterapia: „Jak ojciec i syn”

Co bardziej kształtuje osobowość dziecka – więzy krwi czy relacje budowane poprzez codzienny kontakt? Film „Jak ojciec i syn” komentuje Justyna Glińska, psycholog z Poradni Centrum-Ja.

materiały prasowe dystrybutora

Japonia. Współczesność. Rodzina Nonomiya wiedzie wygodne, poukładane życie – on pracuje w dużej korporacji, poświęca się pracy, często zostaje po godzinach, ale dobrze zarabia, ona zajmuje się domem i ich 6-letnim synkiem. Pewnego dnia ze szpitala, w którym urodził się chłopiec, przychodzi informacja, która burzy budowany przez lata ład – okazuje się, że na porodówce doszło do fatalnej pomyłki – zamiany noworodków. Mały Nobuko nie jest więc biologicznym dzieckiem Ryoty i Midori.

Wiadomość o zamianie dzieci jest punktem wyjścia do analizy relacji panujących w rodzinie Nonomiya.

Ryota – hołdujący takim zasadom, jak dyscyplina, pracowitość, wytrwałość, i stawiający wysokie wymagania swojemu synowi – dopiero gdy poznaje rodzinę, w której wychowuje się jego biologiczny syn, zadaje sobie pytanie o to, jakim jest ojcem. Orientuje się, że rodzina sklepikarzy, których początkowo traktuje z góry z powodu ich niższego statusu społecznego i majątkowego, buduje silniejsze relacje ze swoimi dziećmi. Biologiczny syn Ryoty jest wychowywany w duchu zupełnie innych zasad niż te, które mężczyzna wprowadził w swoim domu i które uważał za jedynie słuszne.

– Ryota jest przekonany, że zapewniając dziecku dobre wykształcenie, komfort życia i jasne zasady, daje mu to, co najlepsze – zauważa Justyna Glińska, psycholog z Poradni Centrum-Ja. – Tymczasem chłopiec potrzebuje zwykłego kontaktu z ojcem, wspólnej zabawy, rozmowy, czasu spędzanego razem. Aby mieć poczucie więzi z ojcem, stara się spełnić jego oczekiwania – wytrwale ćwiczy grę na pianinie, choć nie jest to jego pasją. Nie mając zbyt wielu możliwości zabawy z ojcem, w ukryciu fotografuje go w różnych sytuacjach – zazwyczaj, gdy śpi zmęczony po pracy.

Krew z krwi

Jak zauważa psycholog Justyna Glińska, Ryota nie wyniósł swojej postawy znikąd – bohater powiela w wychowaniu syna relację, której doświadczył ze swoim ojcem, opartą na słabej więzi i dystansie emocjonalnym. Widzimy, że nadal żywi do ojca negatywne uczucia i nie ma potrzeby utrzymywania z nim bliskiego kontaktu.

Poznając rodzinę Ryoty, obserwujemy model, w którym dziecko stało się w pewnym sensie projektem rodziców, uczy się, jak spełniać ich oczekiwania. – Można spodziewać się, że z czasem takie dziecko będzie miało trudności separacyjne, gdyż ciągle będzie oglądać się, czy rodzice są z niego zadowoleni, lub zupełnie odetnie się od nich, tak jak zrobił to Ryota – twierdzi Justyna Glińska. – Model zapracowanego, nieobecnego emocjonalnie ojca jest dość powszechny. Można powiedzieć, że do tej pory to bardziej kobiety wychowywały chłopców. Na szczęście powoli ta sytuacja ulega zmianie – dodaje psycholog.

Film stawia pytania o to, co jest ważniejsze – związek biologiczny czy ten psychiczny, tworzony przez lata? Czy w ogóle można w ten sposób wartościować relacje? Reżyser na podstawie dość dramatycznych losów bohaterów uwidacznia odbiorcy, jak ważne jest codzienne budowanie kontaktu z dzieckiem oraz że oba związki są z różnych powodów ważne dla tworzenia naszej tożsamości i osobowości. Co więcej, wychowanie bez więzi emocjonalnej może zubażać, a niekiedy nawet uszkadzać rozwój dziecka.

TYTUŁ: „JAK OJCIEC I SYN”
SCENARIUSZ: Hirokazu Kore-eda
REŻYSERIA: Hirokazu Kore-eda
WYSTĘPUJĄ: Masaharu Fukuyama, Machiko Ono, Yôko Maki, Rirî Furankî, Jun Fubuki


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI