Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Filmoterapia: „Sils Maria”

aleksandra-strojwas
materiały prasowe
materiały prasowe
23 marca 2015 in SENSporadnik by aleksandra-strojwas
Co może wyniknąć ze spotkania młodości i dojrzałości? Jakie straty niesie ze sobą przemijanie, a w jakie nowe wymiary zabiera kobietę? Film „Sils Maria” komentuje Justyna Glińska, psycholog z Poradni Centrum-Ja.

Dwie kobiety, reprezentantki różnych pokoleń – dojrzała, świadoma siebie, stojąca u szczytu aktorskiej kariery Maria i jej młoda asystentka Valentine – przyjeżdżają na kilka dni do małej miejscowości w Alpach. Ten wyjazd odsłoni mocne i słabe strony ich relacji, skłoni do konfrontacji z trudnymi emocjami i zachęci do refleksji nad życiowymi wyborami.

Valentine świetnie orientuje się zarówno w sprawach zawodowych, jak i życiu prywatnym swojej szefowej. Jednocześnie ma doskonałe rozeznanie w świecie, który dla Marii jest obcy – bloggerów, nowinek z życia celebrytów itp. To wszystko sprawia, że pomimo iż wydaje się pozostawać w cieniu, w rzeczywistości sprawnie żongluje informacjami, które przekazuje Marii, czasami dawkując je w taki sposób, aby osiągnąć zamierzony efekt.

– Val jest osobowością silną i dojrzałą. Ma swoje zdanie, nawet jeśli jest ono trudne lub zupełnie odmienne od poglądów Marii – komentuje psycholog Justyna Glińska z Poradni Centrum-Ja. – Ma duży wpływ na Marię, między innymi z powodu trudności życiowych i wątpliwości, z którymi zmaga się aktorka. Prawdopodobnie ten fakt pozwala jej dowartościować się i poczuć ważną w tej relacji. Pozornie jej postawa może wydawać się narcystyczna, jednak Val wykazuje dużą samoświadomość tego, co dzieje się w tej relacji i w odpowiednim momencie usuwa się na bok.

Zajrzeć w siebie

U Marii spełnienie zawodowe przeplata się z brakiem ugruntowania w życiu prywatnym, jest w trakcie rozwodu, nie ma w nikim oparcia, Val jest praktycznie jej najbliższą osobą. Praca nad rolą Heleny, kobiety na życiowym zakręcie, zmusza Marię do stanięcia twarzą w twarz z własnymi lękami i przekonaniami. – Maria konfrontuje się z przemijaniem i stratami życiowymi – zauważa Justyna Glińska. – Dostrzega, że może być wykorzystana i porzucona przez innych, że jest bezradna w sytuacji, kiedy sama potrzebuje bliskości, i decyduje się na zależność od drugiej osoby. Długo nie akceptuje słabości Heleny, choć wydaje się, że nie akceptuje przede wszystkim etapu swojego życia. Dzięki spojrzeniu Valentine udaje jej się wejść w rolę, bardziej docenić siebie i otworzyć na nowe możliwości.

Nowy wymiar

Pomiędzy Valentine i Marią nawiązuje się specyficzna, trudna do zdefiniowania relacja – łączy je bliskość, swego rodzaju intymność, o czym świadczą czułe gesty, wspólna kąpiel w jeziorze, osobiste rozmowy. – Obie inspirują się wzajemnie. Jednak wydaje się, że to Maria jest w tej relacji słabsza i bardziej ulega Val. Ostatecznie Valentine to dostrzega i opuszcza ją. Nie chce kontynuować relacji, która byłaby toksyczna dla jednej ze stron, oparta na nadmiernej zależności, powodująca izolację od świata. W ten sposób chroni Marię przed nią samą – mówi Justyna Glińska.

Film nie stawia jednoznacznych tez i nie daje gotowych odpowiedzi – skłania do indywidualnej interpretacji. Obserwując dylematy Marii, możemy zmierzyć się z własnym stosunkiem do upływającego czasu. Maria pokazuje, jak trudne jest przemijanie i straty z niego wynikające. Z kolei Val, dzieląc się swoją perspektywą, w której jest dużo fascynacji światem młodości, ryzyka i pożądania życia, pomaga Marii zmierzyć się z nowym, trudnym etapem. Przyglądając się relacji bohaterek, widzimy, jak dwa różne światy – młodości i dojrzałości – mogą się uzupełniać i wzajemnie inspirować.

TYTUŁ: „Sils Maria”
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Olivier Assayas
WYSTĘPUJĄ: Juliette Binoche, Kristen Stewart
PRODUKCJA: Francja/Niemcy/Szwajcaria/USA
PREMIERA: 20 marca


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI