Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
23 lutego 2015 in SENSporadnik by Renata Mazurowska

Masaż twarzy na co dzień

Chwila dla siebie. Zbytek? Luksus? Raczej najlepszy prezent, którym możesz obdarzać się codziennie.

Masaż często kojarzy się z luksusem, czymś, na co pozwalamy sobie od święta, na co trzeba przeznaczyć pieniądze ekstra. Rzadko na hasło masaż myślimy o zdrowiu, harmonii czy profilaktyce, którym masaż przecież także służy.

Masaż nie musi być drogi i nie musi być czymś ekstra. Może być najlepszym prezentem, jaki podarujemy sobie same – i to codziennie – nakładając rano lub wieczorem krem. Co zyskujemy:

Dla zdrowia i urody: uelastyczniamy skórę i jej naczynia krwionośne (bardzo ważne zimą, kiedy często zmieniamy temperaturę otoczenia), pozbywamy się nadmiaru wody oraz toksyn z organizmu (a zatem i porannej opuchlizny), poprawiamy krążenie (dzięki czemu skóra i mięśnie będą lepiej odżywione i dotlenione).

Dla ducha i umysłu: dzięki hormonom (oksytocyna i endorfina), które pojawiają się w odpowiedzi na przyjemny dotyk, poprawiamy nastrój, poczujemy się – w zależności od rodzaju masażu – bardziej wyciszone lub energiczne i radosne. Sama myśl, że robimy coś dla siebie, może zadziałać kojąco! Tych kilka minut to także świetny czas na lepsze poznanie siebie, małe „stop” i chwilę uważności. Zapytanie się siebie: jak się czuję, czego potrzebuję, co mi odpowiada? W jakim nastroju dzisiaj jestem?

Mały instruktaż

Rozprowadzaj delikatnie krem lub olejek po całej twarzy, a następnie delikatnie wklepuj opuszkami palców, pamiętając, by ruchy odbywały się zawsze ku górze i zawsze do zewnątrz: od obojczyka do brody od brody do ucha od nosa do skroni od środka czoła do linii włosów.

Okolice oczu – zawsze – od nasady brwi do skroni i następnie wewnętrznego kącika oka. Wedle wskazówek zegara, serdecznym palcem. Poświęć temu chwilę, nie spiesz się, bądź, czuj, obserwuj. Bądź wobec siebie życzliwa: podaruj sobie coś dobrego; z miłością i z miłości, a twoje ciało, duch i umysł na pewno się za to odwdzięczą.

Ekspert: Monika Wądołowska – psycholog, trener, dyplomowana kosmetyczka. Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka, szczególnie w duchu mindfulness oraz self-compassion

Więcej artykułów i porad (Jak odżywiać się zgodnie z porą roku? Dlaczego warto sięgać po produkty pszczele? Jak najlepiej ochraniać skórę przed wiatrem i mrozem? Kalendarz badań na 2015 r.) znajdziesz w zimowym wydaniu kwartalnika Zdrowie ma SENS!

Zdrowie ma SENS – Zima. Pobierz za darmo najnowsze wydanie!


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI