1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Metody niekonwencjonalne: Hipnoza

</a>
Znana od wieków. Z powodzeniem stosowana przez wtajemniczonych kapłanów i uzdrowicieli. Hipnoza na równi z innymi niekonwencjonalnymi metodami, także dzisiaj pomaga leczyć i ciało, i duszę

</a>

Pojęcie hipnoza, pochodzące od greckiego słowa „hypnos”, co znaczy „sen”, powstało stosunkowo niedawno, bo w XIX wieku. Natomiast sama metoda znana była już w IV w. p.n.e. Stosowali ją Sumerowie zamieszkujący tereny między Eufratem a Tygrysem. Wysocy rangą kapłani egipscy używali hipnozy do leczenia chorób, nawiązywania kontaktu z bogami oraz przepowiadania przyszłości. Chrześcijańscy mnisi przejęli umiejętności lekarzy-kapłanów i dokonywali cudownych uzdrowień przez przykładanie rąk i modlitwę, a członkowie zakonu z góry Athos pielęgnowali autohipnozę, którą wywoływali przez kierowanie wzroku na własny pępek.

Nazwy hipnoza użył po raz pierwszy angielski okulista, James Braid. Opisał w ten sposób stan wywołany przez koncentrację wzroku na błyszczącym przedmiocie. Naukowe stosowanie hipnozy wprowadziła tzw. szkoła w Nancy, której uczniem był Zygmunt Freud. Rosyjski badacz I. P. Pawłow eksperymentujący ze zwierzętami dowiódł, że hipnoza i sugestia są normalnymi procesami życiowymi. Zdjął tym samym z hipnozy odium tajemniczości.

Hipnoterapia

Zdolność do właściwego wykorzystania zjawisk hipnotycznych pozwala na świadome pokierowanie rozwojem lub zmianą osoby hipnotyzowanej. Warto pamiętać, że hipnotyzer to ktoś, kto prowadzi pokaz hipnozy na estradzie bądź w telewizji. Natomiast hipnoterapeuta to osoba prowadząca terapię w stanie hipnozy.

Hipnoza i hipnoterapia mogą być niebezpieczne jedynie w przypadku niekontrolowanego stosowania tych metod lub kiedy stosuje je osoba bez odpowiednich kwalifikacji.

Zadaniem hipnoterapeuty jest zainicjowanie procesu przemian w taki sposób, żeby klient mógł odnaleźć swoje zasoby i je wykorzystać. Za pomocą hipnoterapii można pracować nad konkretnymi problemami. Stan hipnotyczny wpływa pozytywnie na wiele funkcji organizmu: stabilizuje się układ krwionośny, pogłębia oddech, spada poziom hormonów stresu w osoczu, a układ odpornościowy ulega wzmocnieniu. Dzięki hipnozie można wyleczyć wiele chorób. To metoda skuteczna w walce z bezsennością, migreną, anoreksją, nadwagą, alergią, nałogami.

Wejść w stan hipnozy

Aby rozpocząć podróż w głąb siebie, najlepiej usiąść wygodnie w fotelu z oparciem lub na miękkim łóżku i odprężyć się w zaciemnionym i cichym pomieszczeniu.Terapeuta ułatwia przekierowanie naszej uwagi ze świata zewnętrznego do wewnątrz. Pomaga w tym patrzenie na rytmicznie poruszające się wahadełko, koncentrowanie wzroku na jednym punkcie czy patrzenie na wybrany element otoczenia. To wszystko ma na celu zmęczenie mięśni oczu, co powoduje ich zamykanie i ułatwia skupienie „od środka”.

Hipnoza to jest także stan intensywnej koncentracji uwagi na określonej idei lub bodźcu sensorycznym. Można koncentrować się na czymś wewnętrznym (np. przyjemne wspomnienia, wydarzenia z przeszłości) lub zewnętrznym (np. punkt, dłoń, oko innego człowieka itp.). W tym stanie zmienionej świadomości umysł człowieka jest niezwykle wrażliwy na bodźce płynące od hipnoterapeuty.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze