Metody: Terapia zapachem

terapia zapachem
123rf.com

Zapachy wpływają na nas silniej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Oddziałują zarówno na ciało, jak i psychikę. Rządzą naszymi nastrojami, mogą działać jak afrodyzjaki, mają także właściwości terapeutyczne
Zapachy oddziałują na nasze emocje. Sprawiają, że czujemy się dobrze i bezpiecznie lub przeciwnie – źle i niepewnie. Żyją w naszej pamięci, przywołują wspomnienia i pozwalają na nowo przeżywać miłe chwile. To dzięki nim odbywamy osobiste podróże w czasie i przestrzeni. Na przykład zapach drożdżowego ciasta, świeżego prania czy zapastowanej podłogi może przenieść nas do dzieciństwa, do rodzinnego domu.

Szczególnie silnie wpływają na nas zapachy olejków eterycznych z różnych części aromatycznych roślin – kwiatów, liści, nasion. Jedne uspokajają i odprężają, inne pobudzają do działania, a nawet wzmacniają libido. Posiadają też właściwości lecznicze, m.in. łagodzą ból, działają przeciwzapalnie lub odkażająco. Wykorzystuje się je w aromaterapii, która jest jedną z metod leczenia w medycynie naturalnej. Zapach olejków dociera do organizmu człowieka poprzez skórę – za pośrednictwem masażu albo kąpieli aromaterapeutycznej lub poprzez układ oddechowy – za pomocą inhalacji.

Każda roślina ma inne właściwości, a co za tym idzie – każdy olejek eteryczny inaczej wpływa na funkcjonowanie organizmu. Oto pięć roślin, które ze względu na cenne właściwości terapeutyczne zajmują najwyższe pozycje na „top liście” zapachowej:

terapia_zapachemLAWENDA. Duma Prowansji. Ma swoje muzeum, organizuje się festyny na jej cześć. Znana od wieków, z jej dobrodziejstw korzystali już starożytni Rzymianie. Obecnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym, spożywczym i farmaceutycznym. To też popularna roślina ozdobna, a bukieciki jej kwiatów zamieszcza się w szafach, by nadać ubraniom, pościeli i ręcznikom subtelny zapach. Aby uzyskać litr olejku lawendowego, potrzeba niemal 150 kg kwiatów. Wystarczy kilka kropel, by po wyczerpującym dniu ukoić nerwy i wyciszyć umysł. Działa uspokajająco i antyseptycznie. Stosowana w inhalacji łagodzi infekcje gardła.