Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
16 stycznia 2015 in SENSporadnik by Renata Mazurowska

Mrożonki – fakty i mity

Czy Proces mrożenia pozbawia Żywność wartości odżywczych? Czy wpływa na jej walory smakowe? Sprawdzamy!

Badania dowodzą, że Polacy sięgają pięciokrotnie rzadziej po mrożone owoce i warzywa w porównaniu z innymi mieszkańcami krajów UE. Tymczasem późną jesienią, zimą i wczesną wiosną mrożonki, zwłaszcza te polskie, są dla nas cenniejsze od świeżych, czyli szklarniowych lub sprowadzanych z daleka (i zrywanych, gdy są jeszcze niedojrzałe), owoców i warzyw. Co zatem sprawia, że wciąż cieszą się u nas małą popularnością? Zapewne jedną z przyczyn jest to, że narosło wokół nich wiele mitów. Czas je obalić, bo okazuje się, że wśród sposobów konserwowania owoców i warzyw mrożenie nie ma sobie równych!

Mit 1: Mrożone owoce i warzywa mają mniejszą wartość odżywczą niż świeże.

Fakt: Właściwie zamrożone, przechowywane i rozmrażane owoce i warzywa mają porównywalną wartość odżywczą do świeżych surowców, a nawet mogą przewyższać dostępną zimą świeżą żywność.

Mit 2: Mrożenie powoduje, że warzywa i owoce tracą cenne witaminy i składniki mineralne.

Fakt: Tracą, to prawda, ale nie więcej niż przy innych metodach konserwowania, np. 15–20% zawartości witaminy C na skutek blanszowania lub sparzenia przed procesem zamrażania (dla porównania – w syropach tracimy średnio 75% witaminy C, w kompotach i dżemach powyżej 35%). Ale trzeba pamiętać, że są zbierane jako dojrzałe, w warunkach klimatycznych, które znamy i do których jesteśmy przystosowani, więc bezpośrednio po zebraniu zachowują wysoką wartość odżywczą, błonnik i witaminy.

Mit 3: Mrożonki są niesmaczne.

Fakt: Wszystko zależy od tego, jak je przygotujesz. Blanszowanie przed zamrażaniem powoduje nie tylko to, że mrożone owoce i warzywa nie stracą koloru i smaku, ale sprawia również, że mrożonki można szybciej niż świeże warzywa przygotować (ugotować czy udusić). Dlatego musisz pamiętać, że potrawy z nich trzeba robić krócej (od 40 do 80% czasu mniej), inaczej się rozgotują.

Zalety mrożonek:

• są szybkie do przygotowania
• nie zawierają konserwantów
• są niedrogie
• są już umyte, obrane i pokrojone
• można przygotować z nich szybkie danie przez cały rok.

Więcej artykułów i porad (Jak odżywiać się zgodnie z porą roku? Dlaczego warto sięgać po produkty pszczele? Jak najlepiej ochraniać skórę przed wiatrem i mrozem? Kalendarz badań na 2015 r.) znajdziesz w zimowym wydaniu kwartalnika Zdrowie ma SENS!

Zdrowie ma SENS – Zima. Pobierz za darmo najnowsze wydanie!


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI