Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
26 maja 2014 in SENSporadnik by Maja Jaszewska

Wizyta u seksuologa

Odpowiada ekspert: Bianca-Beata Kotoro – psychoseksuolog, psychoonkolog, terapeutka, prowadzi terapię w Instytucie BEATA VITA, wykładowca, przewodnicząca Rady Ekspertów Europejskiego Centrum Edukacji PO PROSTU.

Czego może się spodziewać osoba wybierająca się do seksuologa?

Na początku zostanie zapytana, z jakim problemem przyszła, co ją niepokoi, jak długo dany problem trwa i jak sobie z nim radziła do tej pory. Pojawi się też pytanie o podejście do spraw intymnych oraz o to, jakie wyobrażenie na ich temat wyniosła z domu rodzinnego. Jak oceniana była seksualność w domu rodzinnym i czy miała w nim miejsce szeroko pojęta edukacja seksualna? A jeśli tak, to jaka? Czy adekwatna do wieku? Czy oparta o aktualną wiedzę medyczną, czy ideologię? Dzięki temu terapeuta może ocenić, mieć hipotezę, czy problem nie zaczął się już dawno temu. Zapyta się też o medyczne kwestie, przebyte operacje, wyniki podstawowych badań, może się też pojawić wywiad rodzinny, z uwzględnieniem, czy genetycznie dana osoba nie jest obciążona ryzykiem zachorowania np. na cukrzycę czy nowotwór. Myślę, że warto przed wybraniem się do seksuologa zrobić podstawowe badania – kobieta powinna przebadać się ginekologicznie, zrobić cytologię, USG dopochwowe, sprawdzić poziom hormonów. To pozwoli wykluczyć stany zapalne, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w budowie. Dobrze by było, żeby pacjenci mieli też zrobione podstawowe badania analityczne – morfologię i OB. Jeśli do seksuologa klinicznego chce się wybrać mężczyzna, który ma problemy z erekcją, warto, żeby wcześniej został zbadany przez urologa lub androloga i również miał podstawowe badania z krwi czy oznaczony poziom testosteronu. Seksuolog zada też pytanie o to, co się dzieje w obecnym życiu pod kątem stresu, satysfakcji z pracy, o zainteresowania, o nasze relacje z otoczeniem…

Co one mają wspólnego z problemem natury seksuologicznej?

Informacje te pokazują, jaką ktoś ma aktywność psychiczną i fizyczną. Pozwalają poznać pacjenta, jego nastawienie do innych ludzi, do problemów, do siebie, jego sposoby radzenia i reagowania. Seksuolog próbuje zbadać przestrzeń wokół danej osoby, aby mieć jak najszerszą perspektywę do stawiania diagnozy. Dzięki temu może podjąć decyzję dotyczącą terapii – czy jest ona potrzebna i na czym miałaby polegać.

Jak długo trwa zazwyczaj terapia problemów seksuologicznych?

Czasami wystarczą jedno czy dwa spotkania, bo okazuje się, że wystarczyło się „odczarować” z jakichś przekonań, mitów dalekich od realnego życia. Przykładem może być wyobrażenie wielu kobiet dotyczące tego, że każdy mężczyzna codziennie potrzebuje seksu, a jeśli go nie ma, to cierpi i/lub zdradza. Wystarczy wówczas uświadomić takiej pacjentce, że nie jest to prawdą, a na dodatek wielu mężczyzn cierpi, bo przypisuje im się takie wymagania, którym oni bezskutecznie próbują sprostać. Naprawdę czasami wystarczy jakieś łudzące wyobrażenie skonfrontować z rzeczywistymi faktami, a problem okazuje się rozwiązany. Długość terapii zależy też od tego, w jakim nurcie i jakimi sposobami pracuje dany terapeuta. Przy głębszych problemach związanych z intymnością, fizyczną bliskością na tle nadużyć seksualnych można się liczyć z tym, że terapia może trwać znacznie dłużej. Oczywiście są różne przypadki, trudno jednoznacznie podać mi ramy czasowe. Czas trwania terapii określa terapeuta-pacjent, problem i nurt, w którym specjalista pracuje. Znaczącą rolę odgrywają tu też możliwości finansowe pacjenta, wizyty u seksuologa, edukatora seksualnego, psychosekuologa są płatne i ich koszt to przedział 130–250 zł.

Czy są miejsca, gdzie pacjent może skorzystać bezpłatnie z pomocy seksuologa?

Jeżeli chodzi o lekarza seksuologa, warto o to zapytać lekarza pierwszego kontaktu. Jest szansa, że w dużych miastach są seksuolodzy, którzy podpisali kontrakty z NFZ. Z mojej praktyki wiem, że nie jest łatwo znaleźć takiego lekarza czy terapeutę.

Powiedziała Pani o tym, jakich pytań możemy się spodziewać u seksuologa. A jak wygląda sprawa, kiedy chodzi o badanie seksuologiczne? Jak ono przebiega?

Zacznę od seksuologów zajmujących się terapią – absolutnie nie mają prawa dotykać pacjenta! Ani prosić go o rozebranie się czy pokazanie ciała, narządów. Nawet jeśli ma miejsce instrukcja czy szkolenie pod kątem technik seksualnych, zawsze odbywa się ono na fantomach, modelach, ilustracjach. Na tych przedmiotach pokazuje się i omawia konkretne obszary sfer intymnych czy techniki aktywności seksualnej. W przypadku lekarzy seksuologów sprawa wygląda inaczej, ponieważ jako osoby z medycznym wykształceniem są oni uprawnieni do badania ciała, dotykania go i oglądania. Ale zawsze powinni poinformować, co zamierzają zrobić i jak przebiega badanie. Lekarz seksuolog może i powinien obejrzeć zewnętrzne narządy płciowe czy wykonać badanie per rectum. Lekarz seksuolog ma również do dyspozycji fantomy i różnego rodzaju ilustracje, więc omawiając wskazówki, jakie daje pacjentowi, powinien w miarę możliwości jak najczęściej z nich korzystać, aby pokazać, co zaleca. Na zagranicznych kongresach spotkałam się z różnymi metodami terapii i leczenia, łącznie z tym, że w wielu gabinetach seksuologowi towarzyszy asystent, który wchodzi w rolę partnera seksualnego i aktywnie pokazuje pacjentom np. niepełnosprawnym fizycznie, jak mogą współżyć. Ale na Zachodzie czy w Ameryce takie praktyki są przyjęte i unormowane prawnie. U nas nie – dlatego jeśli pacjent czuje się jakąś propozycją lekarza seksuologa skrępowany, np. nie chce pokazać, jak się masturbuje, wówczas ma pełne prawo odmówić tej czynności. I pamiętajmy – wybierając seksuologa, dobrze jest skorzystać z porad, konsultacji, terapii takiego, który poddaje się ciągłej superwizji. Co oznacza, że spotyka się z certyfikowanym superwizorem, aby omówić z nim swoją pracę z pacjentami. To da nam gwarancję, że dany specjalista dba o jak najwyższy standard pracy, a jego umiejętności oprócz szkoleń, sympozjów, konferencji są pod nadzorem.

Więcej na ten temat pierwszej wizyty u seksuologa przeczytasz w czerwcowym numerze SENSu


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI