Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
8 kwietnia 2016 in Styl Życia by Hanna Rydlewska

Singiel: wolny czy samotny? – wyjaśnia socjolog Tomasz Sobierajski

Ludzi żyjących w pojedynkę oskarża się, że są egoistami i darmozjadami. Tymczasem bardzo często animują oni obszar kultury, udzielają się społecznie i wnoszą do budżetu sporo pieniędzy z podatków. Single wybierają samotność czy po prostu wolność? – próbuje ustalić dziennikarka Hanna Rydlewska w rozmowie z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czy we współczesnej Polsce naprawdę nie ma już starych panien i kawalerów? Są tylko świadomi swoich potrzeb single?

Stare panny i kawalerzy są, tyle że się ich już tak nie nazywa. Bardzo mocno wierzę w to, że język kształtuje świadomość ludzi, wpływa na to, jak myślą. Wyrażenia „stara panna” czy „stary kawaler” miały zawsze pejoratywne zabarwienie. Kiedyś tym mianem określano jednak znikomą część ludzi, bo rodzina przez wieki była podstawą funkcjonowania w społeczeństwie. Czy ludzie chcieli, czy nie, decydowali się na małżeństwo, bo tak im było łatwiej.

Szczególnie kobietom…

One praktycznie nie mogły funkcjonować poza małżeństwem. Nadal są w naszym kraju rejony, w których mówi się Józefowa, Michałowa. Kobieta jest definiowana przez to, jakiego ma męża. Jej całe życie zależy od niego. Tym bardziej sto, ba, nawet pięćdziesiąt lat temu nie było żadnych szans na to, żeby kobieta mogła radzić sobie sama. Jeśli próbowała, zawsze wydawało się to podejrzane, w takim sensie, że kobieta samotna to kobieta nieudana.

A w najlepszym razie opiekunka, którą można umieścić „przy rodzinie”.

Po to, żeby mogła na przykład dbać o starzejących się rodziców albo dzieci swojego rodzeństwa. Chodziło o to, żeby kobieta samotna „mimo wszystko” była produktywna, żeby na coś się społeczeństwu przydała. Trochę to śmieszne, a trochę straszne, ale przecież i dzisiaj pojawiają się podobne głosy odnośnie do singli. Ludzi żyjących w pojedynkę oskarża się, że są egoistami i darmozjadami. Wolnymi elektronami, unikającymi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

To może wskazywać na powierzchowność zmian, które zachodzą w naszej mentalności. Bo z jednej strony wycofujemy się z określenia „stara panna”, a z drugiej – wyrosłej w jej miejscu singielce przypisujemy wciąż cechy negatywne.

Niestety tak. Nie pomaga też to, że ciężko jest zdefiniować, kim owa singielka jest. Kiedy samotność zaczyna być swoistym znakiem rozpoznawczym? Po 25. roku życia? Po trzydziestce? A może dopiero po pięćdziesiątce? Czym ta samotność ma być i jak ją mierzyć? Bo przecież słowo „samotność” z góry kojarzy się z czymś przykrym, negatywnym.

W badaniach społecznych mamy coś takiego, jak metryczka, w której pytamy o zawód, pochodzenie, wiek ankietowanego. Zauważyłem, że cenzurujemy się jako badacze, bo praktycznie nie używamy współcześnie kategorii „kawaler” i „panna”. Ankietowani za nimi nie przepadają. Nie mówiąc już o haśle „osoba żyjąca samotnie”. Badani źle się czuli z taką etykietką. Najczęściej ograniczamy się więc do pytania: „Jesteś w związku? Tak czy nie?”. To również bezpieczniejsze niż używanie określenia „singiel”. Nie każdy się z nim utożsamia. Poza tym singlem może być osoba, która od dawna nie żyje w związku, ale też i osoba, która jest rozwiedziona, jest wdowcem czy wdową lub przeżywa właśnie rozpad relacji.

Strony: 1 2 3 4 5


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI