1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Skąd wziąć motywację do oszczędzania?

123rf.com
123rf.com
Największym wrogiem skutecznego oszczędzania jest słomiany zapał. Oszczędzamy kilka tygodni, a potem znowu wracamy do starych nawyków. W jaki sposób utrzymać wysoki poziom motywacji i wytrwać w postanowieniu o oszczędzaniu?

Najpierw trzeba zadać sobie pytanie : co właściwie motywuje mnie do oszczędzania? Cel ma kluczowego znaczenie dla powodzenia procesu.  Słomiany zapał w oszczędzaniu wynika często z braku określonego celu, na którym możemy się skupić. Im bardziej emocjonalny, tym większe masz szanse na dotrzymanie obietnicy przed samym sobą - cel staje się nagrodą, więc jest o co walczyć! Skup się na tym celu, zapisz go i włóż do portfela albo wydrukuj i powieś w widocznym miejscu.

Niestety codzienne obowiązki i wieczna gonitwa sprawiają, że czasami tracimy cel z oczu. Oto 5 porad, które pomogąć podtrzymać motywację do oszędzania.

  1. Powiedz znajomym, że oszczędzasz. Możesz nawet iść krok dalej i pochwalić się swoim postanowieniem na portalu społecznościowym. Dużo trudniej wycofać się przecież z publicznie złożonej obietnicy – znajomi na pewno sprawdzą, czy nadal troszczysz się o swoje oszczędności.
  2. Rozbij duże kwoty na małe liczby. Jeśli przeraża cię odłożenie 2000 zł, to pomyśl, że to tylko 5,5 zł dziennie. Dużo łatwiej zmobilizować się do odkładania małych kwot, które nadspodziewanie szybko przybliżają cię do celu.
  3. Poszukaj automatycznych rozwiązań – wystarczy zwykłe zlecenie stałe ustawione w banku i przelew na konto oszczędnościowe stanie się automatyczny – nie będziesz o nim nawet pamiętał. To niezwykle ułatwi cały proces oszczędzania!
  4. Zwizualizuj swój cel – jeśli zbierasz pieniądze na konkretny zakup, np. nowy rower, powieś zdjęcie roweru w widocznym miejscu lub noś je zawsze przy sobie. W ten sposób, za każdym razem, gdy spojrzysz na zdjęcie, przypomnisz sobie, dlaczego oszczędzasz.
  5. Świętuj małe sukcesy. Jeśli chcesz oszczędzić dużą kwotę, to podziel ją na mniejsze etapy i z  każdym razem, gdy uda ci się dany etap osiągnąć – pochwali się bliskim i zbieraj pochwały za wytrwałość. Mniejsze sukcesy budują silną wolę!
źródło: materiały autorskiej kampanii Kapitalni.org realizowanej przez Wonga.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze