1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Średniowieczne festiwale w Portugalii

fot.123rf
fot.123rf
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Na terytorium Portugalii znajduje się sporo interesujących, doskonale zachowanych zamków, które od czasu do czasu ponownie zaludniają się dzielnymi rycerzami, kuglarzami i trubadurami. Tutejsze średniowieczne festiwale przyciągają tłumy turystów, chcących choć na chwilę przenieść się w tamte czasy.

Królowie, damy dworu, rycerze w lśniących zbrojach, uliczni kuglarze – takie postacie czekają na turystów w portugalskich miasteczkach. Ponadto można zobaczyć pokazy tańców dawnych, występy trup teatralnych i zespołów muzyki dawnej, zawody łucznicze, konne turnieje rycerskie, pojedynki, a także skosztować doskonałych, regionalnych potraw. Niektórzy chętnie wypożyczają średniowieczne stroje dla siebie i dziecka. Stałym elementem festiwali są średniowieczne jarmarki z rozmaitymi straganami i wyrobami rzemieślników, gdzie akrobaci, muzycy, żonglerze i połykacze ognia popisują się swoimi umiejętnościami.

Średniowieczny jarmark Mercado Medieval w Óbidos: 14 lipca – 7 sierpnia

Óbidos to miasteczko otoczone potężnymi murami obronnymi. Jego chlubą jest Castelo de Óbidos, zaliczony niegdyś do siedmiu cudów Portugalii. U stóp zamku, na czas festiwalu Mercado Medieval, co roku powstaje średniowieczna osada, po której przechadzają się postacie z tamtej epoki. Uliczki Óbidos przemierzają historyczne pochody (m.in. arabska karawana). Na terenie zamku można wziąć udział w treningu walki rycerskiej oraz w warsztatach garncarstwa (w obozowisku Maurów). W okolicznych tawernach podają dawne i regionalne przysmaki, m.in. przepiórkę, pieczone prosię, jagnięcinę, pożywną „zupę z kamienia” Sopa da Pedra z fasolką i boczkiem, „zieloną zupę” Caldo Verde z jarmużem, chlebowe Migas, miód pitny, portugalski likier winny Jeropiga oraz lokalny napitek – wiśniówkę Ginjinha, podawaną w czekoladowych czarkach. Chętni mogą za dodatkową opłatą wziąć udział w średniowiecznej kolacji. Co ciekawe, na potrzeby festiwalu wykuto specjalną monetę Torreão, którą goście wydarzenia zapłacą w tawernach oraz na straganach.

Podróż w czasy średniowiecza w Santa Maria da Feira: 27 lipca – 7 sierpnia

W miasteczku Santa Maria da Feira odbywa się jedna z największych średniowiecznych inscenizacji w Europie. Festiwal przedstawia ważne wydarzenia z historii regionu i Portugalii (co roku inne), za każdym razem imponując rozmachem i wiernością ówczesnym realiom. Tematem najbliższego wydarzenia będzie panowanie portugalskiego króla Dionizego I, nazwanego przez organizatorów „Plantatorem statków”. Przydomek nawiązuje do jego rozkazu, by zalesić brzeg Atlantyku, co miało chronić pobliskie pola uprawne od kłopotliwego dla rolników zasypywania przez wydmy. Część z tych drzew stało się później budulcem statków, które wyruszały na dalekie wyprawy.

Feira Medieval w Silves: 12 –  21 sierpnia

Średniowieczny jarmark Feira Medieval nawiązuje do okresu, kiedy świat arabski i chrześcijański przenikały się wzajemnie w miasteczku Silves. Miało to miejsce po podboju przez Maurów oraz chrześcijańskiej rekonkwiście. Podczas sierpniowego festiwalu na kilka dni ulice miasteczka opanowane zostają przez postacie z odległej przeszłości: egzotyczne tancerki, grajków, zaklinaczy węży, kupców zachwalających swoje towary, walecznych Maurów. Dobrą pamiątką z wydarzenia może być festiwalowa moneta xilb, nawiązująca do dawnej, arabskiej nazwy miasta Silves.

Dni Średniowiecza w Castro Marim – 24 – 28 sierpnia

Podczas festiwalu Dias Medievais w niewielkiej miejscowości Castro Marim (w Algarve, tuż przy granicy z Hiszpanią) odbędzie się uroczysty pochód przez miasto oraz inscenizacje sytuacji z ówczesnego życia codziennego. Na tutejszych straganach będzie można kupić tradycyjne produkty średniowieczne: suszone owoce, egzotyczne przyprawy oraz ryby, płacąc lokalną monetą – reais.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze