1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Sylwestrowe wystrzały nie dla zwierząt

Sylwestrowe wystrzały nie dla zwierząt

123rf.com
123rf.com
Fajerwerki są stałym elementem wielu sylwestrowych zabaw. Trzeba jednak pamiętać, że wystrzały wywołują poważny stres u zwierząt, które na ich odgłos wpadają w panikę i mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Wielu z nas kocha zwierzęta, wiec po ludzku pomyślmy o nich i nie sprawiajmy im niepotrzebnego cierpienia. Bawmy się i kochajmy mniej wystrzałowo – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpływać zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie.

- Zwierzęta czują strach i jeśli trwa on dostatecznie długo lub ma formę często powtarzających się po sobie epizodów strachu - jeżeli nie może wywołać pozytywnej ewolucyjnie reakcji adaptacyjnej w postaci ucieczki od potencjalnego zagrożenia, to bezwzględnie pozostawia trwałe ślady na zdrowiu fizycznym i psychicznym zwierząt, wpływając negatywnie na ich dobrostan - mówi lek. wet. Radosław Studniarski, Inspektor Weterynarii w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Tychach.

Zastanówmy się więc, czy nasza radość z wystrzelonej w powietrze petardy jest ważniejsza od bezpieczeństwa innych stworzeń. Drzewa i krzewy osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta odczuwają ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.

Jak pomóc zwierzęciu spokojnie przetrwać sylwestrową noc?

  • odwrócić uwagę, bawiąc się z nim albo dając mu jakiś smakołyk;
  • jeśli zwierzę naprawdę źle reaguje na wybuchy petard, lepiej dać mu środek uspokajający przepisany przez weterynarza;
  • iść z psem na dłuższy spacer, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo;
  • zamknąć kota w mieszkaniu, aby ze strachu przed nagłym wystrzałem np. nie wyskoczył przez balkon albo nie uciekł z ogrodu;
  • nie zostawiać go samego w domu.
na podst. mat.Klubu Gaja

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze