Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 czerwca 2015 in Styl Życia by redakcja

Szokujący raport o rozwoju Afryki

Na początku czerwca w Kapsztadzie odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne poświęcone Afryce. Z tej okazji ukazał się raport Africa Progress Panel, think tanku Kofiego Annana, byłego sekretarza ONZ przez 2 kadencje i laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wnioski dotyczące aktualnego poziomu rozwoju w Afryce są szokujące.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

621 milionów Afrykańczyków jest pozbawionych dostępu do elektryczności. To połowa mieszkańców kontynentu! Przy obecnym tempie elektryfikacji prąd dotrze do wszystkich za 65 lat.

Nie licząc RPA, mieszkaniec Afryki zużywa rocznie 162 kWh. W pozostałych częściach globu zużycie wynosi 7 000.

Łączne zużycie elektryczności w Afryce jest niższe niż w Hiszpanii.

Koszt energii w miasteczku na północy Nigerii jest najwyższy na świecie. Mieszkaniec płaci tam od 60 do 80 razy więcej niż nowojorczyk.

Blisko 600 tys Afrykańczyków umiera co roku z powodu zatrucia czadem od palników używanych do gotowania. Połowa z nich to dzieci w wieku do 5 lat. Przy obecnym tempie rozwoju wszyscy Afrykańczycy mieliby bezpieczne kuchenki za około 150 lat.

W Angoli poziom elektryczności wynosi 35 % podczas gdy w biednym Bangladeszu jest to 55 %, mimo że Angola ma średni dochód na mieszkańca 5 razy wyższy.

W Burkinie Faso, w Mali i w Nigerze bez prądu jest ponad 80 % szkół, a w Burundi i Gwinei aż 98 %.

Organizacja szacuje, że 138 milionów gospodarstw domowych z dochodem nieprzekraczającym 2,5 dolara dziennie na osobę wydaje co roku 10 miliardów dolarów na energię. Są to koszty świec, węgla, paliw od generatorów i drewna. Cena 1 kWh wynosi więc 10 dolarów, czyli 20 razy więcej niż w luksusowym apartamencie na Manhattanie.

Ponad 40 % przedsiębiorstw w Etiopii i Tanzanii zależy od generatorów o dużym zużyciu ropy, co spowalnia rozwój regionu o 2 do 4 % rocznie.

Corocznie rządy państw afrykańskich wydają aż 21 miliardów na wspieranie nieefektywnych rozwiązań, dostępnych tylko dla najbogatszych. Africa Progress Panel zaleca przeznaczyć je na rozwój innych technologii, m.in. elektrowni wodnych (według wyliczeń kontynent może wyprodukować w ten sposób trzykrotnie więcej energii niż potrzebuje), oraz elektrowni słonecznych, co z kolei w 2040 może dostarczyć aż 17% całej wytwarzanej w Afryce mocy.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI