Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Tragiczna noc w Paryżu

123rf.com
14 listopada 2015 in Styl Życia by redakcja
Wczoraj w późnych godzinach wieczornych w Paryżu doszło do serii ataków terrorystycznych. Według doniesień francuskiej prasy zginęło ponad 120 osób a blisko 200 jest rannych. Prezydent Francji ogłosił stan wyjątkowy, zamknięto granice państwa.

„W ten sobotni ranek Paryż budzi się we krwi”, pisze Le Parisien. Bilans piątkowych ataków jest tragiczny i niestety jeszcze nie ostateczny. Wśród 200 rannych kilkadziesiąt osób jest w stanie ciężkim. Ulice miasta patroluje wojsko, 11 stacji metra jest wyłączonych z ruchu, zamknięto wszystkie szkoły.

Wczoraj wieczorem w kilku miejscach Paryża doszło do zamachów. Mówi się o co najmniej sześciu atakach. Niedługo po godz. 21 trzy eksplozje rozległy się w pobliżu Stade de France, gdzie trwał mecz piłkarski Francja-Niemcy. Prawdopodobnie każda z bomb zostala zdetonowana przez zamachowca samobójcę. Na stadionie znajdował się prezydent Francji, François Hollande, który został natychmiast ewakuowany. Równolegle terroryści zaatakowali salę koncertową Bataclan. Zabili tam wiele osób i wzięli zakładników. Odbicie zakładników zakończyło się około godz. 1 w nocy.  Czterech zamachowców zginęło, detonując własne ładunki. „To była jatka”, mówi jeden z ocalonych. Do strzelaniny doszło także w X i XI dzielnicy: ofiarami są przypadkowi ludzie, którzy siedzieli w restauracjach i kawiarniach albo szli ulicą.

Francja wprawdzie już kilkakrotnie w tym roku przeżyła zamachy: w styczniu 2015 doszło do tragedii w redakcji satyrycznego magazynu „Charlie”, w sierpniu udaremniono atak na pokładzie superszybkiej kolei TGV, ale wczorajsze wydarzenia są bezprecedensowe. Prorocze okazały się słowa premiera Manuela Vallsa, który zaledwie kilka godzin wcześniej mówił dla dziennika L’Opinion o zagrożeniu: „To jedyna rzecz, która nie pozwala nam spać spokojnie. Do zamachów może dojść w każdej chwili, w różnej formie, wystarczy mieć broń”.

Wyrazy współczucia dla Francuzów płyną z całego świata. Przed Ambasadą Francji w Warszawie płoną znicze, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony w barwach Francji.

źródło: Le Parisien, L’Express


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI