Akka (Akko, Acre) – najstarszy port morski na świecie

123RF.com

Akka leżąca na północnym krańcu Zatoki Hajfy, to chyba najbardziej „klimatyczne” miasto w Izraelu. Wielokrotnie w swojej historii atakowana, zdobywana i odbijana, z powodzeniem opiera się tak upływowi czasu, jak i najazdom turystów. Za zabytkowym falochronem, zbudowanym jeszcze przez krzyżowców, skrzy się w słońcu Morze Śródziemne, a na Starym Mieście gotyckie łuki sąsiadują z minaretami.
Akka ma wyjątkowo bogatą i chlubną historię. Miasto skutecznie broniło się przed Szymonem Machabeuszem i Napoleonem Bonapartem; pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami, w 1104 r., Baldwin I uczynił zeń główny port Królestwa Jerozolimskiego. Dziś jest on może i prowincjonalny, ale niezwykle malowniczy – niewiele jest w Ziemi Świętej miejsc, które bardziej zasługują na odwiedzenie.

reklama

Stolica krzyżowców

Akka należy do najstarszych portów morskich na świecie. Była sporym ośrodkiem miejskim już w czasach, gdy na północnym wybrzeżu mieszkali Fenicjanie. W starożytności słynęła z produkcji szkła (rzymski historyk Pliniusz twierdził nawet, że to tutaj opracowano tajniki tego przemysłu) i purpurowego barwnika uzyskiwanego z morskich ślimaków Purpura. Około 333 r. p.n.e. tę kwitnącą wówczas grecka kolonię odwiedził Aleksander Wielki; 300 lat później pojawił się tu Juliusz Cezar, na którego przybycie wybudowano pierwszą brukowaną drogę w rzymskiej Judei – z Akki do Antiochii.

W latach 636–1104 miastem władali Arabowie, którzy umocnili je i gruntownie przebudowali, ale jego największy rozkwit nastąpił w okresie wypraw krzyżowych. Pierwsza z nich zakończyła się zdobyciem Jerozolimy w 1099 r. Pięć lat później padła Akka i krzyżowcy natychmiast uświadomili sobie jej strategiczną wartość jako potężnego bastionu nad Morzem Śródziemnym. Przekształcona przez genueńskich kupców w ważny ośrodek handlu i przemianowana na St. Jean d’Acre, stała się głównym portem na wschodnich wybrzeżach tego akwenu.

Rezydowało tu wiele z najpotężniejszych i najbarwniejszych zakonów rycerskich: templariusze, lazaryci, joannici i krzyżacy. Kiedy w 1187 r. Saladyn rozgromił Europejczyków pod Hattin (Hittim), wiele miast krzyżowców wpadło w ręce Saracenów. Ruszyła wówczas III krucjata, dowodzona przez królów: hiszpańskiego Filipa Augusta i angielskiego Ryszarda Lwie Serce, która odbiła Akkę – w 1192 r. uczyniono z niej stolicę Królestwa Łacińskiego. Stuletnie panowanie krzyżowców było – jak dowodzą pozostałości z epoki – okresem największej świetności w historii miasta, które potem ponownie popadło w zapomnienie.

W połowie XVIII w. port na powrót ożył za sprawą beduińskiego szejka Dahara el-Omara i jego następcy, albańskiego najemnika Ahmada, lubującego się w okrucieństwie i znanego bardziej jako El-Dżazzar („Rzeźnik”). To jemu Akka zawdzięcza najbardziej znane budowle. W 1799 r., przy wsparciu brytyjskich okrętów, El-Dżazzar dokonał tego, czego nie potrafiły europejskie mocarstwa: zwyciężył Napoleona, który po dwóch miesiącach musiał odstąpić od oblężenia miasta.

Ranga Akki jako portu zmalała za sprawą Turków oraz pojawienia się parowców. Od czasu proklamowania państwa Izrael Akka zachowuje portowy charakter, jednocześnie rozwijając przemysł. Dziś liczy niemal 50 tys. mieszkańców (Żydów i Arabów). W 2001 r. jej stara część została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Stara Akka

Ze współczesnej Akki do Starego Miasta można się dostać wybrzeżem albo równoległą do niego Weizmann Street. Tuż przed murami, w parku po lewej znajduje się centrum turystyczne (Visitors Centre; codz. 8.30–17.00, latem do 18.00; tel. 04/9813651). Warto do niego zajść, by kupić karnet wielokrotnego wstępu do ważniejszych zabytków na terenie Starego Miasta, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. W centrum odbywają się też pokazy filmów o Akce, jest tu ponadto niewielka ekspozycja znalezisk archeologicznych.