Andaluzja – w krainie Don Kichota i Picassa

Fostertravel / Andaluzja

Stąpamy po skąpanej w słońcu, i drugiej pod względem wielkości prowincji Hiszpanii. Ta ziemia, którą sławił błędny rycerz Don Kichot to kolebka flamenco oraz mrożącej krew w żyłach korridy. Wydała też na świat geniusz Picassa.

Brama Europy

Południe Hiszpanii nazywane jest różnie: „bramą Europy”, międzykontynentalnym pomostem, miejscem, w którym dotykają się morza. Fiesta, sjesta, tapas, wyborne sherry, surowe, ale piękne plaże to ikony tego regionu. Zabytkowa, arabska architektura jest kolejną wizytówką Andaluzji. Tej klasy zabytków, co w Granadzie (Alhambra, ogrody Generalife, Casa del Garbon), Sevilli (zabudowane nadbrzeża rzeki Gwadalkiwir, grobowiec Kolumba, niezwykła arena do korridy, Isla Magic), Kordobie (Alkazar, Mezquita) bezskutecznie można szukać na całym świecie. Andaluzja zajmując około 18% terytorium Hiszpanii jest regionem przede wszystkim rolniczo-przemysłowym i turystycznym. Rozległe pola uprawne oliwek, cytrusów, palm daktylowych, bawełny budzą zachwyt swoją malowniczością. Andaluzja, pod względem kulturowym, to zbiór wpływów kontynentalnych, bliskowschodnich i afrykańskich. Żywe są wciąż tradycje zaszczepione przez Fenicjan, Persów, Maurów, Chrześcijan. Te oddziaływania nie powinny nikogo dziwić. Położona na styku Europy i Afryki, między morzem a oceanem, przechodząca z „rąk do rąk” Andaluzja ukształtowała swoją tożsamość dzięki ścieraniu się różnych wpływów.

Geografia, czyli o górach, dolinach i wodzie

Południowo-zachodnia i środkowa Andaluzja jest równinna, to znów lekko pofalowana. Góry Betyckie zajmują znaczną część południowego-wschodu, a ich najpiękniejszym pasmem jest Sierra Nevada. Na północy królują Góry Sierra Morena, składające się głównie ze skał metamorficznych, piaskowców, wapieni i dolomitów. Występują tutaj lasy iglaste, dęby, jadalne kasztany. W górach znajduje się rezerwat, w którym pod ochroną jest szereg endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Góry Śnieżne (bo tak można przetłumaczyć nazwę), stały się głównym ośrodkiem narciarskim Andaluzji. Mają także duży wpływ na tutejszy klimat: aż 15% terenu położone jest powyżej 1000 metrów n.p.m. Klimat określa się mianem podzwrotnikowego morskiego, ale im dalej na wschód tym ma on więcej cech klimatu kontynentalnego. Lata są gorące, suche, natomiast zimy ciepłe i deszczowe.

Giaur

Historia Andaluzji była bardo burzliwa. Najważniejszym momentem, którego echa, ale i całkiem materialne pozostałości są obecne do dziś, było rozpoczęcie w VIII wieku mauryjskiej konkwisty. Arabowie w krótkim czasie zdołali podbić niemal cały Półwysep Iberyjski, a zdobyte tereny nazywali al-Andalus. Przyjmuje się, że właśnie od tego słowa powstała nazwa regionu. Wtedy to na znaczeniu zyskała Kordoba, szybko stając się stolicą naukową i artystyczną. Liczne meczety, zamki warowne, tradycje tkackie (piękne dywany) oraz język hiszpański, który zaabsorbował słowa arabskie znamionują okres ich panowania. Andaluzja nie była wolna od napięć, podziałów i konfliktów na tle religijnym – muzułmanie i chrześcijanie ścierali się przez cały okres rekonkwisty.

Stolica

Sewilla, obok Grenady, Malagi jest największą atrakcją Andaluzji. Słynie z arabskich zabytków, niezwykłego klimatu, gotycko-renesansowego pałacu oraz jednej z największych katedr na świecie. Jest gorąca w sensie dosłownym i przenośnym. Niech nikogo nie zdziwi, gdy słupek rtęci na termometrze wskaże ponad 40 stopni Celsjusza.

Warte uwagi są rezydencje i ambasady, wybudowane wzdłuż rzeki Gwadalkiwir. Spokoju i chłodu zaznamy w parku Marii Luizy, który otacza plac Plaza de Espana. Ciekawą formę i historię ma Torre del Oro czyli Złota Wieża, w której składowano złoto. Jest ona jedyną zachowaną wieżą wybudowaną przez Arabów.

Malaga

Założone przez Fenicjan miasto jest dziś jedną z głównych miejskich atrakcji Costa del Sol – Wybrzeża Słońca. Warto podziwiać zachód słońca w malowniczej zatoce pamiętając, że tutaj – w mieście kosmopolitycznym, otwartym, którego szerokie bulwary, palmy, słońce dają poczuć klimat sąsiedniego kontynentu – urodził się Picasso. Wpływy arabskie widać w mieście na każdym kroku, głównie w architekturze, zwyczajach i kuchni.

Pomimo, że Malaga jest dziś miastem rozległym nie zatraciła nic ze swojego uroku. Liczne ogrody, forteca Alcazaba, zbudowana w kształcie łokcia, kościoły (Castillo de Gibralfaro, Nuestra Senora de la Victoria) i meczety, pałac biskupi, renesansowa katedra -to wszystko tworzy zapadająca w pamięć całość.

Granada

Ostatni bastion mauretański stanowi doskonałe świadectwo potęgi i schyłku panowania arabskiego na Półwyspie Iberyjskim. Do miasta łatwo się dostać samolotem, bowiem w odległości 15 km od rogatek zlokalizowane jest lotnisko. Znakiem rozpoznawczym miasta jest Czerwony Zamek – Alhambra, oparty jest na solidnych murach obronnych, licznych wieżach i basztach. Mówi się o nim, że ma wiele z romantycznej grozy.

Warto też dotrzeć do renesansowego pałacu Karola V, katedry w której spoczywają koronowane głowy Hiszpanii – między innymi Joanna Szalona i Filip Piękny. Idąc śladami wpływów kultury arabskiej odnajdziemy wiele pałaców, łaźni. Zachowała się cała dzielnica mauretańska – Albaicin (El Albayzín). Znajdziemy tutaj liczne przykłady carmenes, a więc typowo arabskich willi, w skład których wchodzą budynki gospodarcze, sad i nieodzowny ogród.