Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com / Rzeka Naryn w górach Tien Shan
123RF.com / Rzeka Naryn w górach Tien Shan
17 czerwca 2011 in Turystyka by redakcja.

Azja Środkowa: od Torugartu do Koczkoru

Po emocjach kirgiskiej kontroli paszportowej podróżny przejeżdża koło pięknego jeziora i rezerwatu przyrody Czatyrkol, po czym wjeżdża na przełęcz Tuz. Widok łagodnych zielonych wzgórz i gór jest przyjemną odmianą po pustyniach Sinkiangu. Okoliczne góry są często pokryte śniegiem aż do czerwca.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Droga mija ostatni z punktów granicznych, wspina się na przełęcz Akbejit, po czym schodzi w dolinę Kara-Kojuk. Jedynymi pojazdami, będą tu ciężarówki ze złomem zmierzające do Chin. Jednym z miejsc Jedwabnego Szlaku, jakiego nie można ominąć, jest Tasz- -Rabat (Kamienny Karawanseraj) w środkowym Kirgistanie, XV-wieczny karawanseraj, ukryty w bocznej dolinie, 7 km od głównej autostrady. Odrestaurowany został w latach 80. XX w. Wewnątrz znajdują się stajnie, pomieszczenie z ławami do spania oraz dwie piwnice. Obok są dwa obozy, gdzie można przenocować w jurtach. Można także wziąć udział w konnej wycieczce w głąb doliny albo przejechać przez przełęcz i spędzić noc w jurcie CBT na brzegu jeziora. Około 20 km za skrętem do Tasz- Rabatu droga przechodzi w odcinek trójpasmowej superautostrady, dawny pas startowy samolotów wojskowych, po czym mija po lewej stronie ruiny Koszoj Korgon. Ta samotna mała twierdza łączona jest z bohaterem-wojownikiem Manasem, który miał zbudować ją dla swego druha Koszoja. Dalej za małą osadą Atbaszy, oczom podróżnych ukazuje się widok na łańcuch górski Atbaszy. Dalej droga wspina się na Kyzył-Bel i wreszcie schodzi do Kotliny Naryńskiej.

Naryn

Wśród podróżnych wjeżdżających przez Torugartu Naryn jest popularną bazą noclegową, choć jako postsowieckie miasto to dość ponure miejsce. Na zachodnim przedmieściu, za terenem wojskowym, wznosi się barwny meczet, ufundowany w latach 90. XX w. przez Arabię Saudyjską. Warto zajrzeć do muzeum, aby zobaczyć przykłady tutejszych szyrdaków. Płynąca przez miasto rzeka Naryn jest odnogą Syr-darii. Z Narynu główna autostrada wiedzie na północ do Biszkeku, ale mało uczęszczany bita trakt odchodzi od niej na zachód wprost do Kotliny Fergańskiej, przez Kazarman. Jest to trudna droga, wymagająca odpowiedniego samochodu. Wzdłuż niej, w Parku Narodowym Sajmałuu-Tasz (po turkijsku „wyszywane kamienie”) zachował się na skałach zbiór ponad 10 tys. rytów naskalnych. Najstarsze, z epoki brązu, liczą 3000 lat, najmłodsze powstały w czasach Saków – przedstawiają kozły skalne, szamańskie rytuały i walki. UNESCO rozważa wpisanie tego miejsca na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego. Miejscowe biuro CBT organizuje tam wycieczki konne. Główną atrakcją krajobrazową środkowego Kirgistanu jest Songkol, duże, wysokogórskie jezioro, położone w rozległej kotlinie w połowie drogi między Narynem a Koczkorem. Co roku nad jego brzegami wyrastają liczne jurty pasterzy, którzy od czerwca do sierpnia wypasają stada na tutejszych łąkach. Turyści mogą dojechać nad jezioro drogą od południa lub ze wschodu, ale najlepszy sposób to pójście w ślady pasterzy, którzy przybywają tu konno.

Koczkor

Dalej na północ leży Koczkor, główny ośrodek turystyki środkowego Kirgistanu. Tutaj narodziła się agroturystyka, której idea rozprzestrzeniła się na cały kraj, a nawet na sąsiednie republiki. Organizacja CBT może skierować zainteresowanych do 20 kwater w mieście oraz skontaktować z Ałtyn Kol – spółdzielnią 200 Kirgizek zajmujących się wyrobem i sprzedażą tradycyjnych kirgiskich filcowych dywanów – szyrdaków. Są to piękne i oryginalne wyroby ludowe, przysparzają dodatkowych dochodów społeczności, która szczególnie odczuła likwidację ZSRR. Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Kirgistanie jest wycieczka na dżajlo, letnie pastwiska położone na wysokości 2500–3000 m n.p.m., można tam poznać prawdziwe życie Kirgizów. Wokół Koczkoru jest kilka miejsc, gdzie można odwiedzić pasterzy, zanocować w jurcie i pojeździć konno. Kto chce, może nawet wziąć udział w pracach gospodarskich, od dojenia przez robienie jogurtu po wypasanie zwierząt. Można wędrować pieszo lub konno między takimi miejscami przez dwa dni, tydzień lub dłużej. Można też zobaczyć tradycyjne zawody konne, zwłaszcza w końcu lipca i w sierpniu. Najbardziej ekscytujący jest ułak tartysz, przypominający afgańskie buzkaszi, w którym dwa zespoły starają się najpierw zdobyć, a potem przewieźć do celu 20-kilogramowy worek z koziej skóry. O worek toczy się zawzięta walka, wymagająca nie lada umiejętności i siły. Równie popularny jest kesz-kuumai, w którym mężczyźni na koniach próbują dogonić dziewczyny, startujące wcześniej i dosiadające lepszych wierzchowców. Zabawa ta wywodzi się z obyczaju porywania narzeczonych.

Biszkek

Stolica Kirgistanu, Biszkek, jest przyjemnym, bezpretensjonalnym miastem, liczącym ok. 1 mln mieszkańców. Często jest określany jako grzeczny młodszy brat stolicy Kazachów, Ałma-Aty, odległej o kilka godzin jazdy na północ. Z pewnością zachował klimat spokojnego małego miasteczka. W przeciwieństwie do wielu miast Azji Środkowej Biszkek nie ma starożytnych korzeni. (…)

Wokół Biszkeku

Z każdego miejsca Biszkeku widać na południowym horyzoncie ośnieżony łańcuch Gór Kirgiskich. Kilka biur podróży organizuje wycieczki, wyprawy wspinaczkowe, heliskiing w pięknych dolinach, niedaleko od miasta. Najbardziej popularnym regionem wycieczkowym jest Park Narodowy Ała-Arcza, w którym szlaki prowadzą do zrujnowanego ośrodka narciarskiego  i wyżej, do doliny Aksaj otoczonej pokrytymi śniegiem górami. Wspinacze zdobywają tu szczyty Korona (4860 m n.p.m.) i Uczitiel (4572 m n.p.m.). Inne, równoległe doliny warte odwiedzenia, to leżąca na południowy wschód dolina rzeki Alamedin z sanatorium i gorącymi źródłami oraz dolina Kegeti, gdzie agencje turystyczne organizują jazdy konne i wycieczki.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI