Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

18 stycznia 2012 in Turystyka by Kasia Kazimierowska

Gdzie na narty – gorące miejsca tego sezonu!

Zima wreszcie przyszła! Czas wytrzeć z kurzu narty i wybrać miejsce na szusowanie. Polecamy kilka sprawdzonych miejscówek.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

1. Chamonix, Francja

Prawdziwa mekka dla narciarzy, wyzwanie dla początkujących i prawdziwy „a must” dla średnio zaawansowanych, raj dla zaawansowanych. Ten najstarszy ośrodek narciarski we Francji leży u podnóża Mont Blanc – najwyższego szczytu Europy, a trasy narciarskie, jakie oferuje, uznawane są za najpiękniejsze w Alpach.

Dotrzeć do Chamonix można przez Genewę, z której do kurortu dojedziemy jednym z wielu busów. Tańszym lotniskiem jest Bazylea, ale stamtąd czeka nas jeszcze 5-godzinna podróż pociągiem.

Jako że jest to popularny kurort, można w Chamonix znaleźć zakwaterowanie na każdą kieszeń. Zatem nie ma co czekać, tylko czas zacząć szukać atrakcyjnych połączeń!

2. Livigno, Włochy

Dawniej to miejsce było odcięte od świata nawet przez 9 miesięcy w roku. Nazywane z tego powodu „włoskim Tybetem”, dziś jest jednym z atrakcyjniejszych włoskich miejsc, jeśli szukamy wypoczynku na nartach.

Z atrakcji turystycznych Livigno oferuje liczne knajpy, bary i restauracje z pyszną lombardzką kuchnią. Do tego dochodzą liczne wyciągi (w sumie 35), świetnie przygotowane stoki i możliwość jazdy w głębokim śniegu, (ogółem 115 kilometrów tras) ze zjazdem prawie do samej wioski.

Miasteczko znajduje się w strefie wolnocłowej, o czym warto pamiętać, robiąc zakupy.

3. Sierra Nevada, Hiszpania

123rf.com

To najbardziej na południe wysunięty rejon Europy, w którym można uprawiać narciarstwo. Najwyższym szczytem tego pasma oraz całego Półwyspu Iberyjskiego jest Mulhacén, mierzący 3478,6 m n.p.m.Sierra Nevada zasłynęła jako „a must” dla narciarzy. Nie ma tu właściwie wiele więcej poza hotelami, hostelami i wyciągami.

Wszystkie stoki i trasy są bardzo dobrze oznakowane i świetnie utrzymane, a trasa slalomowa dodatkowo oświetlona. Sierra Nevada gwarantuje też niepowtarzalne widoki, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie, kiedy podobno można zobaczyć wody Morza Śródziemnego i afrykański ląd!

4. Stubaier Gletscher, Austria

Ten największy w Austrii lodowcowy teren narciarski jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spośród 110 km tras są tu i łatwe zjazdy dla początkujących, i trudne dla zaawansowanych. Na powierzchni lodowca Stubai śnieg leży od października do czerwca. Miejsce oferuje 25 wyciągów, z czego połowa to krzesełkowa a druga – to gondole, zaś nartostrady nartostrady o rozmaitym stopniu trudności znajdują się na wysokości od 1750 do 3333 m n.p.m.

 5. Zermatt, Szwajcaria

123rf.com

To miejsce warte odwiedzenia, zarówno w zimie, jak i w lecie, choć w sezonie (tu sezon narciarski jest najdłuższy w roku w całych Alpach) czeka nas tu niezwykle atrakcyjne białe szaleństwo. Jazda na zróżnicowanych stokach w otoczeniu tamtejszych czterotysięczników to niezapomniane wrażenie. Dodatkowo Zermatt rozłożony jest na 3 zróżnicowanych obszarach narciarskich: Gornergrat/Stockhorn (najstarszy z nich), Schwarzsee/Trockner Steg/Klein Matterhorn oraz Sunnegga/Blauherd/Unterrothorn, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność mijanych krajobrazów. Na narciarzy czeka w sumie około 70 wyciągów i 230 kilometrów tras narciarskich. Zermatt ma też ofertę dla piechurów: prawie 340 kilometrów świetnie oznakowanych szlaków.

6. Val d’Isere, Francji

Miejsce to wpisało się na dobre w panteon najatrakcyjniejszych dla narciarzy, gdy 2009 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Uważany za jeden z najpiękniejszych ośrodków alpejskich na świecie, Val d’Isere jest stacją, gdzie sezon narciarski trwa cały rok. Są tu trasy o różnej trudności, na które zawożą amatorów i zawodowców gondole i wyciągi orczykowe. Uwaga, kurort atrakcyjnymi trasami, widokami i ofertami mieszkaniowymi z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, więc warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce.

7. Kasprowy Wierch, Polska

Polskim narciarzom nie trzeba rekomendować tego miejsca, które uchodzi za jedyny w Polsce ośrodek o charakterze alpejskim. Z tego położonego prawie 2.000 m n.p.m. szczytu można podziwiać wierzchołki Tatr, a śnieg utrzymuje się tu nawet do maja. Położony jest nad 3 dolinami: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej, a po stronie słowackiej – nad Doliną Cichą. Na szczyt zawiezie nas jedna z trzech kolejek linowych. Z Kasprowego zjechać można 2 widowiskowymi trasami: Gąsienicową i Goryczkową – ta ostatnia uważana jest za najpiękniejszą trasę w Polsce.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI