Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
15 lutego 2012 in Turystyka by redakcja

Podróż do innej strefy czasowej – wskazówki

Dalekim podróżom równoleżnikowym towarzyszy jet lat, czyli zakłócenie procesów fizjologicznych związanych z rytmem okołodobowym. Nie da się go uniknąć, ale można ograniczyć niekorzystne skutki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jet lag pojawia się w trakcie podróży w kierunku wschód-zachód i zmianach strefy czasowej. Może spowodować niestrawności lub inne problemy z układem trawiennym, kłopoty ze snem i ogólne pogorszenie samopoczucia.

W poradniku Światowej Organizacji Zdrowia znalazły się zalecenia dla podróżnych, planujących wyjazd do innej strefy czasowej. Poniżej kilka z nich:

  • Jeśli ktoś zażywa leki o określonej porze dnia, przed wyjazdem powinien ustalić z lekarzem, jak dawkować je po przybyciu na miejsce.
  • Warto korzystać z każdej chwili na odpoczynek w czasie podróży (skuteczne są krótkie drzemki, poniżej 40 min).
  • Należy unikać przejedzenia i ograniczyć spożycie alkoholu. Alkohol ma działanie moczopędne, co może powodować za szybkie wybudzenie. Zaleca się także nie pić kawy na 4-6 godzin przez planowanym zaśnięciem.
  • Po przyjeździe na miejsce trzeba postarać się spać w normalnym wymiarze przez pierwszą dobę po przylocie. Szacuje się, że spanie przez min. 4 godziny podczas lokalnej nocy sprawia uregulowanie wewnętrznego zegara. W miarę możliwości warto uzupełniać brak snu drzemkami w ciągu dnia. Komfort odpoczynku można poprawić, używając specjalnych okularów do spania i zatyczek do uszu.
  • Cykl jasno/ciemno jest jednym z najważniejszych czynników regulujących rytm okołodobowy. W podróżach ze wschodu na zachód lepiej wystawiać się na działanie światła dziennego wieczorem (a unikać rano).  W podróżach w kierunku wschodnim – odwrotnie.
  • Ułatwieniem mogą być lekkie środki nasenne, ale stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem i dopiero po przybyciu na miejsce.
  • Przy pobytach nieprzekraczających 3 dni czasami lepiej jest nie przystosowywać się do czasu lokalnego,  ponieważ jest to zbyt krótki czas na uregulowanie rytmu wewnętrznego  i podróżny może mięć większy problem z odzyskaniem swojego normalnego zegara  po powrocie.

więcej w International travel and health 2011

źródło: WHO


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI