Portugalia na cały rok

Tourismo de PortugalNajbliższy rok w Portugalii jak zwykle obfituje w interesujące imprezy kulturalne, kulinarne i sportowe. Warto zapoznać się z nimi i już dziś zaplanować swój pobyt w tym pięknym kraju. Poniżej kilka propozycji.

STYCZEŃ – Początek roku na Maderze

Nowy Rok na Maderze tradycyjnie celebrowany jest spektakularnym pokazem sztucznych ogni (w 2006 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinness’a jako „największe widowisko pirotechniczne na świecie”). Świąteczne uroczystości będą tu trwały aż do 6 stycznia 2013 roku. W centrum miasta Funchal codziennie będą odbywać się występy zespołów filharmonicznych oraz grup folkowych. Największe atrakcje przewidziano jednak na pierwszego stycznia – noworoczny koncert w wykonaniu Madeira Classical Orchestra (Madeira Tecnopolo Congress Centre, Funchal), oraz piątego stycznia – muzyczne przedstawienie “Chants of the Epiphany”, czyli pieśni „na Trzech Króli”.

LUTY – Święto czekolady w Óbidos

Na 11. Międzynarodowym Festiwalu Czekolady (International Chocolate Festival), który odbędzie się w dniach 22 lutego – 17 marca 2013 r., będzie można spróbować i zakupić rozmaite specjały, w których czekolada odgrywa istotną rolę, obejrzeć wystawę misternych rzeźb z czekolady, a także wziąć udział w kulinarnych warsztatach (dla dorosłych i dzieci). Na oczach jury i widzów profesjonalni cukiernicy będą ubiegać się o tytuł najlepszego Chocolatier’a Roku, a kilku najlepszych kucharzy-amatorów z całego świata będzie walczyć w konkursie na najlepszy przepis z wykorzystaniem czekolady. Wszystkie te atrakcje będą miały miejsce w festiwalowym miasteczku u stóp jednego z siedmiu cudów Portugalii – średniowiecznego zamku Castelo de Óbidos.

MARZEC – Wielki Tydzień w Bradze

Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, najbardziej uroczyście obchodzony jest w Bradze, nazywanej „portugalskim Rzymem”. Co roku ściągają tu tysiące ludzi z kraju i zagranicy, by uczestniczyć w przemierzających ulice miasta procesjach, nawiązujących do poszczególnych wydarzeń z Męki Pańskiej. Podczas nich noszone są naturalnej wielkości figury Chrystusa, a w pochodzie idą m.in. postacie biblijne. W 2013 roku uroczystości te przypadają na 28 – 31 marca.