Szwecja – po sąsiedzku

Od światowej metropolii – Sztokholmu – do dzikiej górskiej przyrody, Szwecja kusi turystów niezwykłą różnorodnością.
W ostatnich dziesięcioleciach nastąpiła subtelna zmiana stosunku Szwedów do świata. Nie tak dawno ich kraj był zamkniętą fortecą na rubieżach Europy Zachodniej. Wielu Szwedów, wyjeżdżając za granicę, mówiło o podróży do „Europy”, jakby był to inny kontynent. To się zmieniło po przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej w 1995 r. i otwarciu w 2000 r. mostu nad Sundem, łączącego Szwecję z Danią. Szwedzi w końcu poczuli się pełnoprawnymi Europejczykami. Konsekwencją wstąpienia do Unii stał się napływ turystów odwiedzających nie tylko metropolie o dużym znaczeniu kulturalnym – Sztokholm, Göteborg czyMalmö, ale także regiony wiejskie i rozległe dziewicze obszary Laponii oraz wybrzeża Zatoki Botnickiej. Tylko tu można przenocować w hotelu zbudowanym z lodu, zagrać w golfa w blasku słońca o północy lub oddać się szalonym tańcom wokół ozdobnego słupa w noc świętojańską.

reklama

Szwecja to wymarzony kraj dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu i takich rozrywek, jak wędkarstwo, golf, jeździectwo, górskie wędrówki, narciarstwo, żeglarstwo czy kajakarstwo. Nawet aglomeracja sztokholmska (1,6 mln mieszkańców), zajmująca znacznie większy obszar, niżby się to wydawało na pierwszy rzut oka, jest regionem jezior, lasów i otwartych przestrzeni, gdzie znikąd nie jest daleko na którąkolwiek z tysiąca wysp archipelagu, sięgającego daleko w głąb Bałtyku.

Południowe prowincje, m.in. Skania (Skåne), przez wieki należały do Danii i zachował się w nich lekki duński klimat. Znaczną część południowo-środkowej Szwecji zajmują wielkie jeziora Wener i Wetter, stanowiące serce systemu dróg wodnych, dzięki którym możliwa jest podróż w poprzek kraju w najszerszym jego miejscu Kanałem Gotajskim, łączącym Sztokholm z Göteborgiem.

Dalej na północ geograficznym centrum Szwecji jest Dalarna, ośrodek folkloru, w którym przetrwały dawne obyczaje. Na końcu długiej drogi samochodem lub pociągiem na północ czekają góry. To ojczyzna drugiego rdzennego ludu Skandynawii, Samów, którzy wędrując ze stadami reniferów, niezbyt przejmują się granicami państwowymi.

Więcej zdjęć w galerii

Szwecja ma też atrakcyjną ofertę kulturalną. Dobrze zachowane pamiątki przeszłości, jak pozostałości wikińskiej stolicy Birki, muzea i domy artystów, przykładowo: Carla Larssona, ojca szwedzkiej sztuki projektowania, czekają na zwiedzających. Göteborska Orkiestra Symfoniczna należy do najlepszych zespołów na świecie.

Ten północny kraj jest popularnym celem podróży przez cały rok. Zimą warunki są mniej surowe, niż się wydaje, a okres bożonarodzeniowy, z tradycyjnymi jarmarkami, iluminacjami ulic i korowodami św. Łucji, to czas magiczny.