1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Trzy dni w Paryżu, część II

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Drugiego dnia w Paryżu przenosimy się na lewy brzeg Sekwany. Zaczynamy od Katakumb, które kryją w sobie liczne tajemnice.

Sieć podziemnych korytarzy pochodzi jeszcze z czasów cesarstwa rzymskiego. Pod koniec XVIII wieku chowano w nich zmarłych, ponieważ przeludniony Paryż nie mógł pomieścić wszystkich ciał na cmentarzach. W Katakumbach Victor Igo umieścił akcję swej powieści „Nędznicy”. W czasie II wojny światowej spotykali się w nich członkowie francuskiego ruchu oporu. Obecnie kilka miejsc jest udostępnionych do zwiedzania, codziennie oprócz poniedziałków, od godz. 10 do 17.00. Lochy położone są niedaleko od stacji metra Denfert Rochereau, przy 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy.

W poszukiwaniu duchów przeszłości

Z dreszczykiem emocji, a jednocześnie w sentymentalnym nastroju, jaki wyzwala w nas wspomnienie przeszłości, możemy udać się na znajdujący się niedaleko cmentarz Montparnasse. Chowani są tutaj strażnicy kultury, czyli elita intelektualna i kulturalna Francji oraz strażnicy porządku w mieście – strażacy i policjanci, którzy zginęli na służbie. Spoczywają tu takie sławy jak: Samuel Beckett, Serge Gainsbourg, Man Ray i Ludwik Mierosławski.

</a>

Po pobycie w krainie umarłych obowiązkowym punktem paryskiej wycieczki jest położony w pobliżu Ogród Luksemburski, stworzony na życzenie Włoszki Marii Medycejskiej, żony Henryka IV. Wrażenie budzi ogrom przestrzeni wygospodarowanej na park w centrum miasta. Widać jak mieszkańcy i turyści cieszą się zielenią, niektórzy spacerują, czytają, inni siedzą i wpatrują się w dal. W parku są metalowe krzesła, które można przenosić i ustawiać w dogodnym miejscu. Przy wielkim stawie można zjeść chrupiącą bagietkę, zakupioną wcześniej w jednej z paryskich boulangerii. Ogród Luksemburski jest obfity we wspaniałości. Idealna na chwilę zadumy jest Fontanna de Medikis, zwieńczona rzeźbą Polifema, który śledzi kochanków Acisa i Galateę. Niestrudzeni poszukiwacze znajdą w nim pomniki Fryderyka Chopina i George Sand.

[iframe src="https://www.youtube.com/embed/-YyS0t8dp40" frameborder="0" allowfullscreen" width="100%" height="315-->

Gdzie wielcy uczeni

Z Ogrodu Luksemburskiego tylko krok do Sorbony, jednego z najbardziej prestiżowych i najstarszych w Europie uniwersytetów (założony w 1257 r.). Wcześniej w tym miejscu  mieściła się stworzona z polecenia Ludwika IX szkoła teologii, do której uczęszczało kilkunastu ubogich studentów. Nazwa uczelni pochodzi od nazwiska królewskiego spowiednika Roberta de Sorbon. Uczyło się w niej wielu znanych Polaków, między innymi: Jan Zamoyski, Stanisław Staszic, Stanisław Konarski, a Maria Skłodowska-Curie była profesorem i pierwszą kobietą kierującą katedrą. Grobowiec uczonej znajduje się w położonym również w Dzielnicy Łacińskiej Panteonie. Obok niej spoczywa Piotr Curie i takie sławy jak Wolter, Jan Jakub Rousseau, Emil Zola, Wiktor Hugo. Wzniesiona ku czci patronki Paryża św. Genowefy świątynia stała się mauzoleum intelektualistów.

Ważnym zabytkiem Dzielnicy Łacińskiej jest najstarszy po lewej stronie Sekwany kościół św. Seweryna (XI w.) W gotyckim wnętrzu znajduje się namalowana przez Walentego Wańkowicza kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. W wąskich uliczkach okalających kościół mieszczą się małe knajpki, głównie z kuchnią śródziemnomorską, idealne na obiad i odpoczynek.

Po posiłku czas na najbardziej znaną katedrę świata – Notre-Dame (Nasza Pani). Świątynia położona jest na wsypie. Warto poczekać w długiej kolejce by dostać się do środka i zobaczyć grę świateł, przesmykujących się przez kolorowe witraże i rozetę umieszczoną nad środkowym portalem. Od 2006 r. plac przed katedrą nosi nazwę „Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II”. Innym polskim akcentem jest umieszczony w skarbcu relikwiarz drzewa świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski, z kraju wywiózł go po abdykacji król Jan II Kazimierz.

[iframe src="https://www.youtube.com/embed/nfB9zFNg774" frameborder="0" allowfullscreen" width="100%" height="315-->

Na co do muzeum

Tylko do 9 września można oglądać wystawę poświęconą polskiej „Królowej Paryża” - Misi w muzeum Orsay. Córka polskiego rzeźbiarza Cypriana Godebskiego i Zofii Servais, stała się muzą bohemy. Jej portrety malowali między innymi Vuillard, Bonnard, Renoir i Toulouse-Lautrec. Na tym samym piętrze co kolekcja czasowa znajduje się sala poświęcona impresjonistom. Zawiera najlepsze dzieła świata. W bogatej kolekcji są „Grający w karty” Paula Cézanne'a, „Bal w Le Moulin de la Galette” Augusta Renoira i „Primabalerina” Edgara Degasa. Imponująca jest również seria dzieł  Vincenta van Gogha – można na żywo zobaczyć jego autoportret, „Pokój van Gogha w Auvers”, „Portret doktora Gacheta” i „Gwiaździstą noc nad Rodanem”.

W muzeum znajduje się praca Louisa Weldena Hawkinsa „The Eiffel Tower”, prezentująca następny cel paryskiej wycieczki, do którego udamy się przez Pola Marsowe. Budowla zbudowana specjalnie na Wystawę Światową w 1889 r. miała być zdemontowana po 20 latach, jednak dzięki uporowi jej konstruktora Gustawa Eiffla stoi do dziś. Windy działają do późnych godzin nocnych (ostatnie wejście o 23.00). Cierpliwi mogą czekać w długiej kolejce, by kupić bilet i zakończyć sobotnie zwiedzanie kontemplowaniem panoramy Paryża. Gdy doczekają zmierzchu będą mieli okazję również zobaczyć trwającą 10 minut grę świateł, rozpoczynającą się o każdej pełnej godzinie. Tę najlepiej ogląda się z pól lub z tarasów Palais de Chaillot na Trocadero.

Paryska noc

Sobotniej nocy w Paryżu nie można przespać. Znajomi polecają na początek wino w kultowej La Perle na Rue de la Perle, potem modny klub Chez Moune na Rue Pigalle lub nowe modne miejsce  - i  odpowiednik warszawskiej Barki .

W niedzielę przed wylotem można wybrać się do Luwru, pojechać do Wersalu lub szwendać się po Paryżu i cieszyć tym co pojawi się na horyzoncie. Miejsc do podziwiania nie zabraknie. Przed wyjazdem warto przeczytać napisaną z humorem książkę Stephena Clarke'a „Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta”.

Trzy dni w Paryżu część I

Czytaj też: WEEKEND W BERLINIE

SINGAPUR OKIEM KAROLINY BREGUŁY

PORTUGALSKIE WYBRZEŻE

WEEKEND W BARCELONIE

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze