Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
5 sierpnia 2015 in Styl Życia by redakcja

Upalne dni w samochodzie: jak się przygotować do podróży?

W sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicy 30 stopni Celsjusza, długa podróż samochodem może być męcząca. Podczas wakacyjnych wyjazdów należy przestrzegać kilku istotnych zasad, dzięki którym podróż samochodem będzie komfortowa i bezpieczna.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W czasie wakacji wszyscy zniecierpliwieni przed nadejściem urlopu odliczają dni do wyjazdu na upragniony odpoczynek. Niektórzy pojadą pociągiem bądź autobusem, a inni własnym lub pożyczonym autem. Dotarcie do celu samochodem wybiera najwięcej osób. Zwłaszcza, gdy podróżuje się z rodziną. Prywatność i możliwość przewiezienia bagażu oraz pełna dowolność w planowaniu trasy podróży to zalety, których nie zapewni pociąg czy samolot.

Bezpieczeństwo w aucie w cieplejsze dni

Większość współczesnych samochodów jest wyposażonych w klimatyzację. To bardzo przydatne urządzenie, ale niejedyny sposób na walkę z temperaturą we wnętrzu. Aby polepszyć komfort podróży w słoneczne dni, dobrze zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów oraz zastosować się do praktycznych wskazówek. Dzięki nim podróż w pełnym słońcu będzie znacznie przyjemniejsza. Warto pamiętać, że upał nie tylko obniża koncentrację kierowcy, lecz także wpływa negatywnie na zdrowie jego pasażerów. Szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi, które źle znoszą wysokie temperatury.

Temperatura pod kontrolą

Samochód wystawiony na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa. Temperatura w jego wnętrzu może w 15 min wzrosnąć dwukrotnie w porównaniu do tej w otoczeniu. W słoneczne dni temperatura w kabinie pasażerskiej może więc przekroczyć 60 stopni Celsjusza. Dlatego też w miarę możliwości warto parkować samochód w zacienionym miejscu np. pod drzewem. Przed rozpoczęciem podróży należy otworzyć wszystkie drzwi i przewietrzyć auto. Jeśli mamy klimatyzację manualną, ustawmy ją na pierwszy bieg. W ten sposób urządzenie będzie pracowało najbardziej efektywnie, ale również bezpiecznie dla dróg oddechowych pasażerów. Klimatyzację automatyczną warto ustawić na temperaturę maksymalnie o 8 stopni Celsjusza niższą niż ta na zewnątrz. Urządzenie całkowicie wyręcza kierowcę i utrzymuje temperaturę w żądanym zakresie.

Gadżety przydatne w podróży

Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego nagrzewania się wnętrza, warto zaopatrzyć się w specjalną matę przeciwsłoneczną. Matę zakłada się na szybę czołową, dzięki czemu mniej promieni trafia do wnętrza, a więc nie nagrzeje się ono zbyt mocno.

Na tylnych bocznych szybach można też zamontować roletę przyciemniającą. To przydatny i niedrogi w zakupie gadżet, który podczas podróży zapewni większy komfort siedzącym na tylnej kanapie pasażerom. O ile pasażerowie mogą się schować przed oślepiającym słońcem za roletą, o tyle osoby siedzące w przednim rzędzie siedzeń nie mają takiej możliwości. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Okulary pomogą uniknąć bólu i zmęczenia oczu oraz zapobiegną oślepieniu promieniami słonecznymi w czasie jazdy.

W przypadku długich podróży w pełnym słońcu niezbędna okaże się lodówka turystyczna zasilana z gniazda zapalniczki. Dzięki niej zapewnimy sobie i pasażerom schłodzone napoje oraz jedzenie. To istotne, jeśli wyruszamy w daleką trasę, a nie mamy zaufania do przydrożnych barów. Zrobione w domu przekąski będą świeże i bezpieczne podczas wielogodzinnej jazdy.

Źródło: firma Avis


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI