Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

2 czerwca 2015 in Styl Życia by redakcja

Urban gardening, czyli ogród w wielkim mieście

Miejskie ogrody cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko upiększają krajobraz, ale pozwalają cieszyć się własną zdrową żywnością. O tym, jak stworzyć własny kawałek zieleni w mieście, podpowiadają styliści z MyBaze.com.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

For.rest, MyBaze.com

Urban gardening to zjawisko polegające na zagospodarowaniu miejskich nieużytków i stworzenie z nich miejsca przeznaczonego na przykład do hodowli roślin czy warzyw. W inicjatywę wpisują się od lat znane instytucje kultury, a nawet same władze miast. Słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku urządziło na dachu ogród, gdzie nowojorczycy mogą zasadzić zioła. W Berlinie funkcjonuje wielki miejski ogród, z którego owoców mogą korzystać sami mieszkańcy. Największą furorę robią jednak oddolne inicjatywy lokalnych społeczności. A takie powstają już w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Krakowie czy Wrocławiu. Wystarczy bardzo mały balkon, a nawet zwykłe okno czy kawałek zieleni na osiedlu, by stworzyć prawdziwy raj z własnoręcznie zasadzonymi warzywami i ziołami.

Młode marki z MyBaze.com pokazują, że miejski ogródek można tworzyć w ciekawych formach.

FOR.RESTto ręcznie malowane doniczki ceramiczne w różnych rozmiarach i kształtach. Dodatkowo swoimi często zabawnymi wzorami wprowadzają w dobry nastrój.

LOLL Designs, MyBaze.com_

Z kolei oryginalne, kolorowe akcesoria do ogrodu wykonane z… przetworzonych butelek po mleku proponuje Loll Designs. Nazwa marki pochodzi od słowa „lollygag”, które oznacza słodkie lenistwo. Donice Loll to propozycja dla osób lubiących dobre wzornictwo oraz kreatywne i ekologiczne rozwiązania. Donice w orzeźwiających kolorach pozwalają na tworzenie małych balkonowych ogrodów w wymarzonej gamie kolorystycznej.

Zielnik WitaminaD, MyBaze.com

Zamiast klasycznych doniczek można w domu czy na balkonie wykorzystać bardziej kreatywne rozwiązania. Zielnik od młodej polskiej marki Witamina D to składane na płasko sakwy, uszyte z wodoodpornej, bardzo trwałej tkaniny. Na dnie posiadają specjalny otwór do odprowadzenia wody, dlatego można bezpośrednio w nich zasadzić np. zioła. Zielniki mogą być też osłonkami dla nieatrakcyjnych donic. Pasują i do domu, i do ogródka.

Bosske Sky Planner, MyBaze.com

Zarówno w małych wnętrzach, jak i na balkonach idealnie sprawdzą się wiszące doniczki Bosske Sky Planterstworzone przez nowozelandzkiego projektanta Patricka Morrisa. Zbiorniki zamontowane w doniczkach dostarczają roślinom wodę stopniowo, dzięki czemu zasadzone zioła czy kwiaty są łatwe w pielęgnacji. Wypadnięcie roślin z doniczki uniemożliwia specjalna siatka zamontowana w środku. Prosta aranżacja roślin pod sufitem potrafi wyczarować imponujące wiszące ogrody w nowoczesnym stylu.

trzy BG Design, MyBase.com

Dla osób pragnących wyjść bardziej w miejską przestrzeń, np. tworząc wspólnie z sąsiadami ogródek na osiedlu, sprawdzą się nieco większe formy. Donica „…Trzy”od marki BG Designs powstała z myślą o miłośnikach zieleni, którzy chcą tworzyć kompozycje kwiatowe. Wykonana z komponentu cementowego, dodatkowo zbrojona włóknem szklanym jest bardzo trwała, a do tego mrozoodporna i odporna na warunki atmosferyczne i mechaniczne np. szorowanie.

Własne zioła czy warzywa można zasadzić o niemal każdej porze roku. W przydomowych miniogródkach najlepiej sadzić obok siebie rośliny, które owoce wydają w różnych porach roku. Dzięki temu będą cieszyć oko i zasilać kuchnię przez cały rok.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI