Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
14 kwietnia 2014 in Styl Życia by redakcja

Urlop wiosną. Dokąd wyjeżdżamy na długie weekendy?

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu Eurostatu, Polska zajmuje 7. miejsce wśród krajów o najwyższej średniej liczbie przepracowanych tygodniowo godzin. Mimo, że jesteśmy wyjątkowo zapracowanym społeczeństwem, wciąż jednak kładziemy niewielki nacisk na właściwy relaks. Często zapominamy, że nasza wydajność w pracy zależy w dużej mierze od odpowiedniego wypoczynku. Jak i kiedy planujemy wiosenny odpoczynek?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Teorii na temat efektywnego wypoczynku jest wiele. Najpopularniejszym obecnie podejściem jest koncepcja work-life balance, mówiąca o zachowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym. Inna teoria mówi, że powinniśmy wybierać rodzaj wypoczynku w opozycji do rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli nasza praca jest stresująca i wymaga od nas zwiększonej uwagi, podczas urlopu warto pozwolić sobie na beztroskie wylegiwanie się na leżaku. Natychmiastowe zmniejszenie poziomu stresu można osiągnąć poprzez taki rodzaj relaksu, który nie wiąże się ze znacznym wysiłkiem fizycznym, bądź umysłowym. Jednak, gdy narzekamy na monotonię i powtarzalność czynności wykonywanych w pracy, warto pomyśleć o aktywnym urlopie. Niezależnie od rodzaju wypoczynku, na który się zdecydujemy, należy pamiętać, że oderwanie się myślami od pracy jest podstawą dobrej regeneracji sił.

Wielkanoc czy majówka?

Jedni planują urlopy wakacyjne z wyprzedzeniem, inni dopiero bliżej lata. Jednak wyjazdy urlopowe interesują nas już nie tylko w okresach wakacyjnych. Podróże zagraniczne stają się powoli częścią naszego stylu życia. O pierwszych wyjazdach, związanych z ciepłem i słońcem zaczynamy myśleć przy okazji Świąt Wielkanocnych i majowego weekendu. Jak wynika ze statystyk Travelplanet.pl na przestrzeni czterech ostatnich lat, na spędzenie Wielkanocy za granicą zdecydowało się ok. 2-3 razy mniej turystów, w porównaniu z wyjazdami na długi majowy weekend. Powód wydaje się oczywisty – działamy przede wszystkim zgodnie z ekonomią kalendarza tak, aby biorąc jedynie parę dni urlopu, móc cieszyć się jak największą liczbą dni wolnych. W tym roku, wkrótce po Wielkanocy, wypada długi majowy weekend. Kalkulując zgodnie z ilością dni urlopu potrzebnego na tygodniowy wypoczynek, na wyjazd lepiej wybrać majówkę. Wystarczą trzy dni wolnego, aby wyjechać na cały tydzień.

Jeśli Wielkanoc na wyjeździe to gdzie?

Nasze tradycyjne podejście do świąt ulega powolnej przemianie i coraz chętniej wymykamy się przedświątecznym obowiązkom domowym, wybierając Wielkanoc pod palmami. Jest to spowodowane nie tyle odchodzeniem od tradycyjnych świąt, ale raczej brakiem czasu i przemęczeniem pracą. Właśnie Święta Wielkanocne to moment, kiedy najczęściej tęsknimy za zmianą otoczenia i szukamy alternatyw dla tradycyjnie spędzanych świąt, ucieczce do ciepłych krajów lub po prostu – odpoczynku na zielonej trawce. Obserwowana jest pewna prawidłowość w rezerwacjach świątecznych wyjazdów. Kiedy wypadają one pod koniec kwietnia, wcześniej rezerwuje je dwa razy więcej turystów, niż jeśli Wielkanoc wypada na przełomie marca i kwietnia. Skąd taka rozbieżność? Zmęczeni krótkim dniem, sztucznym światłem biurowym, w naturalny sposób szukamy słońca i to właśnie gwarancja pogody staje się czynnikiem podejmowania decyzji o wyborze danego miejsca. Jeśli święta wypadają pod koniec kwietnia, turyści zakładają, że w konkretnych miejscach będzie już cieplej. Jeśli Wielkanoc jest pod koniec marca lub na początku kwietnia, decyzje podejmowane są raczej w ostatniej chwili.

W tym roku, wg statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, prawie jedna piąta turystów, którzy zdecydowali się wyjechać na Wielkanoc za granicę, spędzi ją w Egipcie, nieco mniej w Turcji, Maroku, Hiszpanii i Tunezji. Ośmiu na stu turystów wybrało Wielkanoc w dalszych kierunkach, takich jak Malediwy, Chiny czy Japonia.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI