Wakacje w Portugalii nad Oceanem

fot.123rf

Relaks na plaży, edukacyjna podróż czy aktywne spędzanie czasu – bez względu na to, jaki jest sprawdzony, rodzinny „przepis” na udane wakacje, w portugalskim regionie Algarve można zrealizować każdy z nich.


Relaks na plaży, edukacyjna podróż czy aktywne spędzanie czasu – bez względu na to, jaki jest sprawdzony, rodzinny „przepis” na udane wakacje, w portugalskim regionie Algarve można zrealizować każdy z nich.

reklama

Algarve – najlepsze plaże w Europie

Ten popularny region wypoczynkowy na południu Portugalii zdecydowanie zasłużył na prestiżowy tytuł „Europe’s Leading Beach Destination”, czyli turystycznego Oskara przyznawanego przez World Travel Awards. Algarve słynie z długich i szerokich, złocistych plaż, uroczych zatoczek, ciepłego klimatu oraz świeżych owoców morza. W całej Portugalii jest 315 plaż i 17 przystani, którym przyznano Błękitną Flagę (Blue Flag) ze względu na ich czystość i bezpieczeństwo. W regionie Algarve znajduje się aż 88 plaż oraz 4 mariny (w Vilamoura, Albufeira, Portimão i Lagos). Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, można tu znaleźć zarówno piaszczyste plaże, osłonięte od wiatru zatoczki, jak i wyeksponowane na silny wiatr i fale miejsca, idealne do surfingu czy wind surfingu.

Lagos – relaks nad oceanem i atrakcje

Dobrym miejscem na rodzinne wakacje jest Lagos z ponad 4-kilometrową, piaszczystą plażą Meia Praia (strzeżona, duży parking, bary i toalety w pobliżu). Można tu wynająć leżanki i parasole, sprzęt do wind-, kite- i surfingu, jak również pograć w siatkówkę plażową. Od południa plaża graniczy z rzeką, którą często pływają statki do i z portu, co stanowi ciekawą atrakcję dla dzieci. Po drugiej stronie rzeki znajduje się niewielki fort wybudowany tuż nad brzegiem oceanu, oraz dwie mniejsze, sympatyczne plaże. Zaletą tych kąpielisk są łagodne fale oraz nieduża, zaledwie kilkumetrowa odległość od starego miasta, gdzie można skorzystać z restauracji, barów i kawiarni, a także obejrzeć z zewnątrz mauretański zamek Castelo dos Governadores. Nieco dalej na południowy zachód rozciąga się malownicza, osłonięta wysokimi klifami plaża Praia da Dona Ana, z czystą wodą zachęcającą do snurkowania i podglądania tutejszej flory i fauny, m.in. rozgwiazd, ukwiałów czy małych rybek. Na plażę schodzi się po wysokich schodach. Jeszcze dalej na zachód, dokładnie po drugiej stronie cypla, znajduje się druga najdłuższa w okolicy plaża Praia de Porto de Mós (strzeżona, dość duży parking, restauracje i toalety w pobliżu). Jest szeroka i piaszczysta, lecz mniej zatłoczona niż kąpieliska położone bliżej centrum Lagos.

W Lagos, jak przystało na miasto, z którego wyruszały dalekomorskie wyprawy do Afryki i Indii, nie mogło zabraknąć atrakcji nawiązujących do odkryć geograficznych. Warto zajrzeć do wspomnianej, XVII-wiecznej fortecy Forte Ponta da Bandeira, która niegdyś broniła portu przez Maurami i piratami. Wybudowana na planie kwadratu, ma mocne mury, okrągłe wieże strażnicze i most zwodzony, po którym wchodzi się na dziedziniec wewnętrzny. Jest tu mała wystawa nt. portugalskich wypraw morskich oraz rzeźby artysty José Maria Pereira. Fort jest otwarty od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 2 euro, ulgowy – 1 euro. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

Mali miłośnicy przygód powinni zajrzeć do centrum edukacyjnego Centro Ciência Viva de Lagos (Rua Dr. Faria e Silva 34, naprzeciwko mariny), gdzie znajdują się interaktywne ekspozycje nt. nawigacji morskiej, komunikowania się na odległość (flagi sygnałowe, alfabet Morse’a) oraz codziennego życia na pokładzie statku (m.in. zawiązywanie węzłów, wiosłowanie, wspinanie się po linie).

Parki wodne

Na przedmieściach Lagoa zlokalizowany jest największy park wodny w Portugalii i jeden z największych w Europie Slide & Splash. Na powierzchni ponad 28 tysięcy m2 znajduje się kilka basenów oraz zjeżdżalni o różnym poziomie trudności, jacuzzi, rozległy trawnik do leżakowania, restauracje, toalety oraz bezpłatny parking. Największy poziom adrenaliny czeka na tych, którzy zjadą z Kamikaze (16 m wysokości) oraz ciemną rurą Black Hole. W parku, o określonej godzinie, odbywają się pokazy lotów jastrzębi, akrobacji papug oraz prezentacja różnych gatunków gadów.

W Guia, niedaleko miejscowości Albufeira, znajduje się park tematyczny Zoomarine, którego największą atrakcją jest Dolphin Emotions Premium, czyli zabawa z delfinami w basenie, poprzedzona krótkim wykładem na temat tych wyjątkowych ssaków. Całość trwa ok. 90 min i odbywa się w 12-osobowej grupie (minimalny wiek uczestnika to 6 lat, wymagana umiejętność pływania i wcześniejsza rezerwacja).

Rzeźby z piasku

Niedaleko Zoomarine, na obrzeżach Pêra (Rua de Areias de Pêra) od lat odbywa się FIESA, czyli Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku (International Sand Sculpture Festival), uznawany za jedną z największych imprez tego typu na świecie. W tym roku na powierzchni 15 tys. m2 z ok. 40 tysięcy ton piasku artyści stworzyli wyjątkowe dzieła, odzwierciedlające temat przewodni – muzykę. Można więc zobaczyć posągi przedstawiające popularnych piosenkarzy i kompozytorów (m.in. Mozarta, Luciana Pavarotti, The Beatles, Bono, Madonnę, Freddiego Mercury) oraz sceny nawiązujące do tradycyjnej muzyki z różnych krajów świata. Dzieci ucieszą piaskowe postacie z bajek. Niektóre z rzeźb mają aż 12 metrów wysokości.

Bezpieczne wakacje z „Estou Aqui”

W Portugalii od 2012 r. działa prowadzony przez policję program lokalizacji dzieci „Estou Aqui”. Po wcześniejszym wypełnieniu formularza na stronie programu (także w wersji angielskiej) rodzice zgłaszają się na wybrany przez siebie posterunek policji (Polícia de Segurança Pública) po elektroniczną bransoletę z indywidualnym numerem i chipem. W przypadku zaginięcia, należy zadzwonić na numer 112, a dziecko lokalizowane jest przez GPS.

Źródło: mat.pras.Visit Portugal