Weź udział w Świątecznej Zbiórce Żywności

Banki żywności. Profl FB

28, 29 i 30 listopada w sklepach spożywczych w całej Polsce, przy oznakowanych koszach czekać będą wolontariusze Banków Żywności. Każdy może przekazać im jeden lub kilka produktów spożywczych. Wszystko na rzecz najuboższych osób w Polsce.
W tym roku zbiórka odbędzie się już po raz siedemnasty. Według danych Federacji Polskich Banków Żywności podczas zeszłorocznej akcji zebrano 801 571,42 kg produktów spożywczych. Pomoc trafiła do 260 000 osób ubogich. W tegorocznej edycji weźmie udział 51 000 wolontariuszy, 3 500 sklepów, 600 miejscowości, 32 Banki Żywności.

reklama

Artykuły podarowane podczas Świątecznej Zbiórki Żywności trafiają do magazynów Banków Żywności. Są tam sortowane, ważone i liczone. Następnie produkty są przekazywane podopiecznym organizacji charytatywnych, które systematycznie wspierają najuboższych. Pomoc dociera do najuboższych z różnych grup. Są to m.in. rodziny wielodzietne, osoby bezdomne, chorzy i bezrobotni, którzy żyją w ubóstwie.

„W 2013 r. 7,4 % Polaków żyło poniżej granicy skrajnego ubóstwa.[1] To tak, jakby całą Warszawę zamieszkiwały wyłącznie osoby żyjące za kwotę poniżej 551 zł miesięcznie” – podkreśla skalę ubóstwa w Polsce Marek Borowsk, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. Znacznie więcej jest osób pracujących a mimo to doświadczających ubóstwa. Banki Żywności chcą zapewnić potrzebującym żywność na świąteczny stół. „Osoby najuboższe codziennie stają przed wyborami: ciepły posiłek czy ciepłe ubranie. Prezenty pod choinką pozostają jedynie świątecznym marzeniem”.

Jednym z najważniejszych elementów akcji jest wolontariat, czyli społeczne zaangażowanie. „To na wolontariacie tysięcy osób w Polsce oparta jest cała idea akcji. Każdy wolontariusz jest potrzebny i niezastąpiony, bez względu na to ile ma lat, ile czasu oraz sił może zadeklarować. Wolontariat to przygoda, a nie tylko zabawa. Daje przydatne w życiu kompetencje, a nie tylko szansę na fajne przeżycia. Banki Żywności to ogólnopolska sieć lokalnych organizacji, której nie da się niczym zastąpić. Udział w zbiórce nauczy wolontariuszy więcej niż niejedna szkoła. Potrzebujemy specjalistów – Specjalistów Banków Żywności i wolontariusze mają szanse właśnie nimi się stać” – mówi Monika Archicińska koordynator ds. wolontariatu z Federacji Polskich Banków Żywności.

Specjalistami stają się wieloletni wolontariusze zbiórkowi, tacy jak Agnieszka Hejne – koordynator zbiórki w sklepie. Agnieszka czuwa nad całą trzydniową akcją w jednym z warszawskich sklepów, w którym zbiórkę żywności organizuje Bank Żywności SOS w Warszawie. „Studiuję dziennikarstwo, a w wolnym czasie chcę dać innym coś od siebie. Zaczynałam rozdając ulotki, potem zostałam koordynatorką sklepu, dzisiaj pomagam jak mogę: organizując, dzwoniąc, zapisując… i jeszcze wiele innych działań z końcówką ‚ąc’. Banki mają mnie, całą. To chyba przez tych wszystkich wspaniałych ludzi darczyńców i wolontariuszy. Łączy nas chęć zrobienia czegoś niecodziennego, co nie tylko da nam szansę nauczenia się mnóstwa ciekawych rzeczy i zdobycia nowych doświadczeń, ale też sprawi, że ktoś zupełnie obcy, poczuje się dzięki nam chociaż trochę lepiej, chociaż na chwilę”.

Każdy kto chce zostać wolontariuszem Banków Żywności podczas Świątecznej Zbiórki Żywności może zgłosić się do wolontariatu za pomocą specjalnej aplikacji dla wolontariuszy pod adresem www.wolontariat.bankizywnosci.pl lub skontaktować się z najbliższym Bankiem Żywności. Wszystkich serdecznie zapraszamy do zapamiętania dat 28, 29 i 30 listopada i udziału w Świątecznej Zbiórce Żywnosci! Udział w zbiórce żywności to dobry nawyk!