Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

rodzinne podrozowanie
123rf.com
25 września 2015 in Styl Życia by redakcja

Wspólne posiłki łączą rodzinę

Tradycja wspólnych posiłków z rodziną jest ogromną wartością, bardzo mocno wpisaną w polską kulturę. Warto, żebyśmy ją kultywowali.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jednym z podstawowych elementów integrujących rodzinę – niemalże od zarania dziejów i stworzenia pierwszych społeczności ludzkich – był wspólny posiłek, którego rola i funkcja ewoluowała przez wieki, przybierając ostatecznie w krajach rozwiniętych – w tym w Polsce – formę jedzenia przy wspólnym stole. Przez wiele wieków te wspólne, głównie rodzinne spotkania przy stole traktowane były jak świętość. Większości z nas znane jest miłe uczucie, które towarzyszy wspomnieniom niedzielnych obiadów u babci, na które zjeżdżała się „cała” rodzina, żeby przy jednym stole nie tylko jeść, ale również być ze sobą – śmiać się, bawić, wspominać, spierać, godzić i cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil. To wtedy zawiązywały się więzi na lata, a mózg kodował smaki dzieciństwa, które dzisiaj pełnią rolę smakowych wzorców z Sèvres dla wszystkich smaków, które dane nam jest spotkać w dorosłym życiu.

Wskutek bardzo dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych, którym poddawane jest polskie społeczeństwo w ciągu ostatniego ćwierćwiecza i związanych z nimi przemian obyczajowych i notorycznym brakiem czasu instytucja „posiłków przy stole” wydaje się nadal niezagrożona. Jak pokazują wyniki badań „Polacy przy stole” – przeprowadzonych przez firmę IQS* na zlecenie firmy Coca-Cola – wspólne posiłki przy stole nadal są dla Polaków bardzo ważne, niemniej – jak podkreślają sami badania – są obszary, w których warto byłoby o tę tradycję zadbać jeszcze bardziej. Co czwarta badana osoba (28%) deklaruje, że jada wspólne posiłki z rodziną codziennie. Natomiast blisko połowa badanych (45%) twierdzi, że jada z rodziną wspólny posiłek do 3 razy w tygodniu. Można domniemywać, że jest grupa, która choć nie ma czasu na wspólne spożywanie posiłków w ciągu tygodnia, to nadal przywiązuje wagę do celebrowania wspólnych posiłków w weekend, zapewne nierzadko w powiększonym o dziadków czy dalszą rodzinę gronie.

Polacy zapytani o to, dlaczego nie jedzą wspólnych posiłków z rodziną tak często, jakby chcieli, odpowiadają najczęściej, że nie pozwala im na to różny plan dnia poszczególnych członków rodziny oraz zbyt duża liczba godzin poświęcana na pracę zawodową. W takiej sytuacji wspólny posiłek w ciągu dnia jest często niemożliwy po prostu ze względów logistycznych.

Zdecydowana większość Polaków (86%) deklaruje, że ceni czas spędzany z rodziną podczas wspólnych posiłków, co wiąże się z deklaracjami Polaków na temat najważniejszych wartości. Bowiem we wszystkich badaniach, w których pyta się Polaków o to, co jest dla nich najważniejszą wartością, odpowiadają gremialnie, że jest to rodzina. Można domniemywać, że za wartością bycia w rodzinie czy też posiadania rodziny, kryje się spełnienie poczucia bliskości, bezpieczeństwa, oparcia, radości i dopełnienia. Elementy te będą mogły być spełnione, dzięki wspólnemu spędzaniu czasu ze sobą w rodzinnym gronie i dzieleniu się swoimi radościami.

Wartym uwagi jest – zasygnalizowany w badaniach – element „dziedziczenia tradycji wspólnych posiłków”. Co czwarta badania osoba (26%), która uważa, że spędza z rodziną zbyt mało czasu podczas wspólnych posiłków, robi to, ponieważ nie ma takiego zwyczaju. Warto zatem pielęgnować w dzieciach ideę wspólnych posiłków, ponieważ jest to najlepsza forma zacieśniania więzi rodzinnych. Wspólny posiłek to doskonała okazja do tego, żeby porozmawiać ze sobą, dostrzec to, co gryzie drugą osobę, pomówić o planach, marzeniach, sprawach wielkich i tych całkiem przyziemnych. Posiłek w rodzinnym gronie nie jest ograniczony tylko do samego jedzenia – to dużo ważniejszy rytuał socjalizacyjny niż nam się wydaje. Przygotowanie posiłku, do którego zaliczamy zarówno gotowanie, jak i nakrywanie do stołu to nauka umiejętności współdziałania i negocjacji. Sam posiłek to czas na naukę dobrego wychowania, zachowania się przy stole, konwersacji, dyskusji. A czas spędzony po posiłku, ale nadal przy stole, to moment na refleksję, wyciszenie i radość z bycia razem, bycia rodziną.

Jeśli chcemy, żeby nasza rodzina trwała razem zadbajmy o to, żeby spędzać z bliskimi jak najwięcej czasu. To wymaga wprawdzie niewielkiego wysiłku od wszystkich członków rodziny, a czasem zmiany nawyków i kalendarzy, jednak korzyści jakie możemy wynieść z tego, że przynajmniej kilka razy w tygodniu (a w idealnej sytuacji raz dziennie!) usiądziemy wspólnie z rodziną do jednego stołu, żeby zjeść śniadanie/obiad/kolację jest nie do przecenienia.

Komentarz dr. Tomasza Sobierajskiego

*Badanie „Polacy przy grillu” zrealizowane przez firmę IQS, przy pomocy techniki CAWI, na 800 osobowej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 15 do 50 lat w połowie kwietnia 2015 roku.

 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI