Wybierz Rzekę Roku 2015

Fot. Klub Gaja/ Tomek Pikuła

Na pewno w Twojej okolicy przepływa rzeka o wyjątkowym znaczeniu. Został jeszcze tylko tydzień aby zgłosić ją do konkursu Rzeka Roku 2015.
Rzekę do konkursu może zgłosić każdy; zarówno osoby prywatne jak i szkoły, organizacje, stowarzyszenia, firmy czy samorządy. Spośród wszystkich zgłoszeń, ciekawych czy inspirujących miejsc nad lokalnymi rzekami, Jury, do 30 czerwca, wybierze11 rzek-finalistek, które będą walczyć o zaszczytny tytuł Rzeki Roku 2015 podczas internetowego głosowania we wrześniu. Zgłoszenia można wysyłać do 2 czerwca! Nagrodą w konkursie są statuetki Rzeki Roku 2015, które otrzymują: osoba zgłaszająca rzekę do konkursu oraz przedstawiciel samorządu, na terenie którego znajduje się rzeka – laureatka.

reklama

Konkurs ten zachęca do poznania niezwykłych miejsc nad rzekami w najbliższym otoczeniu. Jest to ciekawy sposób na odkrywanie miejscowych wartości, a także na zwiększenie zainteresowania lokalnej społeczności środowiskiem naturalnym w najbliższym otoczeniu. W zeszłorocznej edycji konkursu zwyciężyła rzeka Rawka (na odcinku we Wsi Bartniki, w gminie Puszcza Mariańska, woj. mazowieckie).

W konkursie Rzeka Roku wiele zależy od tego, czy wokół zgłoszonego odcinka rzeki udaje się stworzyć porozumienie różnych ludzi, firm, instytucji, organizacji zainteresowanych wspólnym i aktywnym działaniem. Okazuje się, że rzeki mogą być spoiwem budującym porozumienie – dodaje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Regulamin konkursu Rzeka Roku 2015

Karta zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku 2015

Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.