1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zasada „Lagom” we wnętrzach

Zobacz galerię 8 Zdjęć
Dania regularnie trafia do czołówki państw, których mieszkańcy są najbardziej szczęśliwi na świecie. W zeszył roku triumf święciło pojęcie „hygge”, które opiera się na umiejętności budowania więzi międzyludzkich. Kolejnym konceptem, któremu Duńczycy zawdzięczają swoje zadowolenie jest „lagom”, czyli życie z umiarem. Jakie zasady „Lagom” warto zastosować we wnętrzach?

„Lagom” wprowadza zasadę rezygnacji z nadmiaru oraz potrzeby nieustannego posiadania. To połączenie rozsądku i funkcjonalności z komfortem i radością, jaką gwarantuje przebywanie w danym otoczeniu. Do jego głównych inspiracji należą minimalizm, ergonomia, natura oraz styl skandynawski. Idea „w sam raz” powinna łączyć każdy aspekt naszego życia – pracę, odpoczynek, rozrywkę, a to wszystko w przyjaznym otoczeniu.

Oto kilka zasad pozwalających zachować umiar w urządzaniu wnętrz:

Zachowanie proporcji kolorystycznych – najlepiej, aby 80% kolorystyki pomieszczenia zostało zaaranżowane w barwach neutralnych i przyjemnych dla oka (wcale nie muszą to być szarość, beż czy biel). Wybrane kolory – chociażby delikatny zielony, błękitny, a nawet jasnoróżowy – powinny sprawić, że organizm zacznie się relaksować i odpoczywać. Pozostałe 20% stanowią dodatki w kolorystyce dopełniającej, która może być wyraźniejsza – chociażby granatowa, czarna.

Duże dodatki na pierwszym planie – lepiej we wnętrzu wykorzystać jeden dominujący dodatek – stylową lampę, szklano-metalowy stolik czy wzorzystą sofę – niż kilka równie mocnych akcentów.

Nieprzesadzanie z małymi dekoracjami – ramki, wazony, figurki wydają się ozdobami, które nie wpływają znacząco na całość aranżacji. Są małe, więc możemy potrzebować ich więcej. Takie myślenie nie prowadzi jednak do zadowalających efektów. Zbyt duża liczba drobnych dekoracji może wpłynąć na zagracenie pomieszczenia. Lepiej wybrać maksymalnie trzy małe dodatki lub połączyć je, aby stworzyć jeden wyrazisty obszar – chociażby ciekawą kompozycję na ścianie, składającą się z kilku małych ramek ze zdjęciami.

Koncepcja „lagom” łączy się z podejściem ekologicznym, widocznym zarówno w stosowaniu rozwiązań chroniących środowisko, zmniejszających jego zanieczyszczania, jak i w idei czerpania z natury. Inspiracje przyrodą przejawiają się najbardziej w użyciu drewna, naturalnych tkanin oraz kolorów ziemi we wnętrzu. Nawiązanie do natury w rozumieniu „lagom” to stosowanie między innymi naturalnych materiałów – bawełny, lnu – które idealnie sprawdzą się w tkaninach wykorzystywanych we wnętrzach.

Pomieszczenia „lagom” to również przestrzenie jasne, w których ogromną uwagę zwraca naturalne oświetlenie. To pokazuje, jak ważnym elementem w pomieszczeniu jest okno. Powinno mieć odpowiednią wielkość oraz delikatne, zwiewne zasłony, firany lub rolety. Jeśli korzystamy ze sztucznego światła, najlepiej, by wprowadzało ono do wnętrza atmosferę spokoju, intymności, a także umożliwiało spokojny odpoczynek.

„Lagom” z minimalizmu czerpie jedną zasadę – posiadania przedmiotów, które są użyteczne, piękne lub mają dla nas szczególną wartość:

Przedmioty użyteczne – każdy z nas inaczej rozumie użyteczność przedmiotów i dodatków we wnętrzu. Dla niektórych koc znajdujący się w salonie będzie funkcjonalnym niezbędnikiem, dla kogoś innego okaże się niepotrzebnym dodatkiem. Jeszcze ktoś inny odkryje wartość w posiadaniu rolet umożliwiających regulację napływu światła do pomieszczenia. Właśnie dlatego warto stworzyć własną definicję użyteczności i na jej podstawie dobierać dodatki do wnętrza

Przedmioty piękne – podobnie jak w przykładzie powyżej, piękno postrzegane jest przez różnych ludzi w rozmaity sposób. Warto jednak, aby przedmioty uważane przez nas za piękne odznaczały się także pewną wartością. Nie pozostawiajmy przedmiotów, które straciły już swoją wartość lub są zniszczone, tylko dlatego, że kiedyś uznaliśmy je za atrakcyjne.

Przedmiot sentymentalny – w tej grupie znajdują się wszystkie pamiątki rodzinne, ale także prezenty otrzymane od ważnych dla nas osób oraz dodatki, które sprawiliśmy sobie, aby coś upamiętniały.

Wszystkie przedstawione na zdjęciach aranżacje pochodzą z serwisu www.dekoria.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze