Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
3 kwietnia 2015 in Styl Życia by redakcja

Zdrowe jajka od kur z chowu ekologicznego lub wolnego wybiegu

W Polsce hoduje się blisko 40 milionów kur niosek. 87% stanowią klatkowe hodowle kur, 10% to chów ściółkowy, a tylko 3% to chowy wolnowybiegowe i ekologiczne. Klub Gaja zachęca, by przez cały rok kupować oznaczone numerami 0 i 1. Są nie tylko zdrowsze, ale też pochodzą z hodowli, które dbają o dobrostan zwierząt.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Rocznie w Polsce produkowanych jest około 10 miliardów jajek, przy czym jedna kura statystycznie znosi około 209 jajek w ciągu roku. W przydomowych gospodarstwach kury żyją nawet 10 lat, natomiast w hodowli przemysłowej tylko ok. 1,5 roku.

Co oznaczają numery na jajkach?

  • Oznaczenie 0 jest zarezerwowane jajek od kur z hodowli ekologicznych, które zapewniają najlepsze warunki dla ptactwa. Kury trzymane są w warunkach naturalnych i mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz, więc – zasadniczo karmione zróżnicowaną paszę z certyfikatem ekologicznym – dodatkowo „dożywiają się” tym, co znajdą na wybiegu. Poza tym, hodowcy nie stymulują sztucznie nośności.
  • Numerem 1 oznaczane są jajka pochodzące od kur z hodowli wolnowybiegowej. Kury mają stały dostęp w ciągu dnia do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Mogą  grzędować, kąpać się w piasku i wykazywać inne naturalne zachowania. Dostają pokarm, ale poza tym mają dostęp do ziaren oraz zieleniny.
  • Numerem 2 oznacza się jajka pochodzą od kur z hodowli ściółkowej, w której kury przebywają na stałe w budynku o dużej powierzchni. Mogą się w nim swobodnie poruszać, ale nie wychodzą na zewnątrz, więc nie widza słońca ani nie mają możliwości zaspokajania swoich naturalnych potrzeb i zachowań, takich jak grzebanie w ziemi czy kąpiele piaskowe.
  • Niestety najpopularniejszym typem jajek w Polsce są jajka oznaczone numerem 3, pochodzące z chowu klatkowego. Tysiące klatek ustawionych jedna na drugiej wzdłuż hali zastępują kurnik. Hals jest oświetlana jest sztucznie, a powietrze dochodzi z systemów wentylacyjnych. Kury nigdy nie opuszczają klatek i żywią się wyłącznie paszą przemysłową. Nie mają możliwości grzebania w ziemi, co stanowi ich naturalne zachowanie. Jajka z chowu klatkowego są najtańsze.

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI