1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zielony Jazdów w Warszawie

materiały prasowe CSW Zielony Jazdów
materiały prasowe CSW Zielony Jazdów
Latem społeczne życie warszawy koncentruje się wokół zamku ujazdowskiego – można tu posłuchać wykładu, obejrzeć zapomniany kultowy film i kupić zdrowe jedzenie. O trzecim sezonie projektu Zielony Jazdów Centrum Sztuki Współczesnej rozmawiamy z jego koordynatorką Natalią Starowieyską.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zielony Jazdów. Zielony Rynek” – jak je państwo interpretują?

Rynek kojarzy się z ekonomią – tematem przewodnim planowanych przez nas imprez są więc związki ekologii z ekonomią. Chcielibyśmy również przywołać ideę tradycyjnego targowiska. Centralnym punktem przestrzeni wokół Zamku będzie targ.

Impreza w parku Ujazdowskim odbywa się co weekend. Jakie są stałe punkty programu?

Startujemy w piątki „po pracy” – czyli ok. 17.00. W piątki i soboty zawsze są wykłady. Tegoroczny cykl nazwaliśmy „Wczasy ekonomiczne”, a składają się na niego wykłady dotyczące alternatywnych modeli ekonomicznych. Poprowadzą je m.in. Tomáš Sedláček, ekonomista, pisarz i były doradca ekonomiczny Vaclava Havla, oraz Charles Eisenstein, „postwzrostowy aktywista”, autor książek poruszających tematy cywilizacji, świadomości, pieniędzy i ewolucji kulturowej człowieka. Problematyka wydaje się dość hermetyczna, ale zapewniam, że nasi wykładowcy potrafią ją przybliżyć w lekki sposób. W piątki i soboty proponujemy letnie kino. W tym roku w ramach cyklu Low-Budget Cinema wyświetlimy m.in. kultowe filmy klasy B, „przerażające” horrory, a także niskobudżetowe filmy Camerona, Spielberga, Nolana i Aronofsky’ego. W piątkowe i sobotnie wieczory odbywają się też koncerty zespołów punkowych i folkowych (bo oba te nurty są bliskie tegorocznej tematyce). Zielony Jazdów to także liczne warsztaty – będzie można na przykład nauczyć się, jak naprawić rower, jak zrobić ławkę, półkę lub stolik oraz jak gospodarować żywnością, by wyrzucać mniej jedzenia. W programie są też zajęcia dla dzieci: niedzielne Teatranki współorganizowane z Instytutem Teatralnym oraz warsztaty, na których dzieci nauczą się robić zabawki z materiałów recyklingowych i poznają założenia ekologicznej architektury. Klub czytelniczy Kolacje Literackie, księgarnia Pępek Sztuki oraz Art Bistro Instalacje zapraszają na cykl spotkań z literaturą Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa/Warsztaty z bliskiego kontaktu z książką. W niedziele organizujemy plenerowe zajęcia jogi i pilatesu.

</a>

Możemy też się zaopatrzyć w zdrowe jedzenie.

W soboty i niedziele jest targowisko, na którym swoje produkty sprzedają m.in. znani z poprzednich edycji Pan Ziółko, Majlertowie i właściciele gospodarstwa ekoturystycznego Dąbrówka.

Zielony Jazdów ma łączyć ludzi. W jaki sposób?

Chcemy na przykład łączyć pokolenia – staramy się w tym roku wciągnąć do naszej akcji seniorów. Zależy nam też na tym, by połączyć Zamek Ujazdowski z otaczającym go parkiem: dlatego otwarcie Zielonego Jazdowa odbywa się równocześnie z wernisażem wystawy „Slow Future” w CSW, której tematem jest „postwzrost”, czyli ruch społeczny postulujący obniżenie skali produkcji i konsumpcji.

Czy Zielony Jazdów jest eko?

Ekologia to nie tylko temat naszych wykładów i warsztatów, staramy się też wprowadzać w życie idee, które promujemy. Dlatego na przykład nie nagłaśniamy naszej imprezy za pomocą jakichkolwiek drukowanych materiałów. Nie ma więc papierowych programów, plakatów czy ulotek. Podczas trwania Zielonego Jazdowa zamykamy ruch kołowy w parku Ujazdowskim, by ludzie przychodzili do nas pieszo lub przyjeżdżali na rowerach. Organizowane przez nas koncerty są niewielkie – ograniczamy więc zużycie prądu i zanieczyszczenie środowiska. Podczas Zielonego Jazdowa działa też „wymiennik”, dzięki któremu ludzie mogą się wymieniać książkami lub przedmiotami codziennego użytku.

Czy za trzecim razem łatwiej jest zorganizować taką imprezę?

Na pewno. Trzy lata temu wszystkie szlaki były do przetarcia. Teraz mamy już wiele kontaktów, jest też więcej organizacji i kolektywów proekologicznych. Łatwiej nam też funkcjonować, bo tematy związane z ekologią, rozwojem osobistym i zdrowym odżywianiem stały się popularne.

Natalia Starowieyska, koordynatorka tegorocznego projektu, zajmowała się również pierwszą edycją Zielonego Jazdowa w 2012 roku.

Projekt „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”, 27 czerwca – 14 września 2014, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa

Większość warsztatów będzie bezpłatnych i na większość lepiej się zapisać, ale można też dołączyć do grup, będąc już na miejscu.

Informacje na temat programu zamieszczane są na stronie internetowej i w mediach społecznościowych (www.csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze