Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Zrównoważone święta. Prezenty

123rf.com
18 grudnia 2015 in Styl Życia by redakcja
Prezentujemy poradnik o tym jak dobrze przygotować i przeżyć Święta. Cel? - odkrycie Świąt na nowo: postawienie na przeżycia zamiast przedmiotów, na jakość wspólnie spędzonego czasu zamiast na ilość jedzenia, na wspomnienia. Dziś pierwsza odsłona: przyjazne dla środowiska kupowanie i pakowanie prezentów.

Statystyczny Polak „produkuje” rocznie 268 kg odpadów komunalnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego *. Ilość śmieci wzrasta przed gwiazdką, a koszty ponosi środowisko i portfele. Warto zaplanować zorganizowanie i przeżycie Świąt Bożego Narodzenia w sposób przyjazny dla siebie, otoczenia i środowiska.

Nasze zasoby są coraz skromniejsze. I nie mówimy o zawartości portfela, ale o zasobach naturalnych, które bez opamiętania czerpiemy z Ziemi. Cierpiąca planeta i płaczący portfel to już dwa dobre powody, aby przemyśleć listę prezentów i podejść do niej w sposób mądrzejszy i bardziej zrównoważony. Oto pięć punktów, które warto mieć w głowie podczas zakupów:

1. Postaw na przeżycia, zamiast przedmiotów – przeżycie, czyli wydarzenie, doświadczenie, w którym obdarowany może wziąć udział. Coś, czego może nie da się złapać w dłoń, ale co można uchwycić na zdjęciu i zachować wśród pięknych wspomnień.

2. Jeśli już decydujesz się na prezenty w postaci przedmiotów, postaw na rzeczy trwałe i przyjazne środowisku. Dla przykładu: łatwiej poddać recyKlingowi rzeczy z materiałów jednorodnych (np.: klocki) niż gadżety elektroniczne lub zabawki na baterie. Zwróć także uwagę, aby prezenty były trwałe (to daje możliwość przekazania ich dalej, nawet przez pokolenia) oraz uniwersalne (wtedy mogą służyć wielu osobom).

3. Zwróć uwagę na opakowanie produktu. Zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej. Także tutaj górą jest jednorodność – łatwiej przetworzyć opakowania z wybranego materiału (np. tektury) niż z wielu połączonych w sposób trwały. Ważny jest także surowiec: drewno i papier łatwiej poddać recyklingowi niż tworzywa sztuczne.

4. Pakowanie prezentów. Skuś się na prostotę. Zamiast wyszukanych woskowanych papierów i torebek, które chwilę po odpakowaniu prezentu trafią na składowisko odpadów, sięgnij po… przeczytaną gazetę i kolorową wstążkę. Albo rysunki dzieci. Albo resztki tapet. Albo… po prostu rusz głową! Upcykling, czyli przetwarzanie odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane materiały, jest coraz popularniejszy. Wpisując w wyszukiwarkę „pakowanie prezentów DIY” znajdziesz sporo propozycji.

Poradnik o ekologicznych Świętach przygotowała INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań.
*GUS „Infrastruktura komunalna w 2014 r.”, Warszawa 2015


Konkurs Briju na Dzień Mamy

Biżuteria to często drobny, a jednak wyjątkowy element, kropka nad „i” każdej perfekcyjnie przygotowywanej stylizacji. I nie tylko. Nadaje indywidualnego charakteru, podkreśla styl i wyróżnia. ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI