Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

15 czerwca 2016 in sens by Paulina Młynarska

Debata: Czy monogamia jest passe?

Współczesny świat podsuwa nam nowe udogodnienia i możliwości, także w kwestii związków. Małżeństwo rozumiane jako umowa na całe życie i na wyłączność przechodzi stopniowo do lamusa. Czy słusznie? W stałości jest przecież ogromna wartość. A może wierność nie musi być podstawą udanej relacji? Paulina Młynarska pyta o to swoich gości: JOANNĘ ERBEL, MARIKĘ, MARIĘ ROTKIEL i TOMASZA RACZKA.
fot. Łukasz Sokół

fot. Łukasz Sokół

Pewna fajna, radosna para, którą całe otoczenie uważało za szczęśliwą, u której w domu aż pachniało szczęściem – rozpadła się. Wydało się, że i ona, i on mieli skoki w boki. Dla ich otoczenia to szok! A ja pomyślałam: szkoda się rozstawać z takiego powodu. Przecież to tylko seks. A wy co powiecie?

Maria Rotkiel: Dużo kwestii przychodzi mi do głowy. Na pewno mamy tendencję do oceniania domu i pary po takiej właśnie „fajności” bycia z tymi ludźmi w ich domach. A to czasem jest tak, że fajni ludzie tworzą fajne domy i w momencie, kiedy się rozstają, to są ich wewnętrzne sprawy, takie intymne, domowe, i wcale nie musi to oznaczać, że kolejne domy i kolejne związki, które stworzą, będą niefajne. Chodzi mi o to, żebyśmy też mieli więcej przyzwolenia na to, że fajnym ludziom przydarzają się fajne związki, które się kończą, ale to są cały czas ci sami fajni ludzie.

Nie szkoda z powodu banalnych „skoków w bok” rozwalać długotrwałego związku?

M.R.: Nie wydaje mi się dobrą wytyczną w życiu, by za wszelką cenę wytrwać w jednym związku. Jeżeli relacja się kończy, to niekoniecznie jest to destrukcyjne działanie, tylko po prostu koniec pewnego etapu. Czasami nawet dobrze powiedzieć, że się skończyło, i zacząć coś nowego.

Co na to Marika, świeżo upieczona małżonka? 

Marta Marika Kosakowska: Właśnie wyszłam za mąż po raz drugi, więc jako recydywa jestem w rozterce. Staram się zrozumieć tych ludzi, sama mając na koncie rozwód. Na pewno nie wyobrażam sobie trwania w toksycznej relacji sprzed dziesięciu lat. Jednak dziś zupełnie inaczej pojmuję małżeństwo. O ile mówimy o nim, bo związek partnerski rządzi się zupełnie innymi prawami. Jeśli powodem rozpadu miałby być skok w bok, walczyłabym, żeby jednak ocalić związek.

Wiecej w Sensie 07/2016. Kup teraz!

SENS także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI